Bitcoin

Bitcoin Camiası Altınla Rekabet Edebilir Mi?

Bitcoin ve altın karşı karşıya geldiğinde kazanan bugün için altın olacaktır. Ancak ya ileride dönemde?

Altın dünyanın en varlıklı insanlarından, en fakir insanlarına kadar her insanın güvendiği en büyük ve bilinen en eski yatırım aracıdır. Trilyonlarca dolarlık şirketler bile altına güvenirken, insanların altına güvenmesinin ardında tarih yatar. Tarih her zaman gerçeklere işaret etmeyebilir ancak günümüzde görülüyor ki tarihte yapılan hamlelerin büyük bölümü doğrudur ve bir sebeple yapılmıştır.

Altın yatırımı bundan yüzlerce yıl önce başlayan, o dönemde daha farklı şekillerde olmasına ve daha farklı amaçlarla kullanılmasına rağmen milyarlarca insanın aktif olarak elinde tuttuğu bir yatırım olarak günümüze kadar gelmiştir.

Aslında altını bu kadar önemli kılan şey nedir? Bakıldığı zaman altın evimizde biblo olmaktan ya da takı olarak kullanılmaktan başka bir özelliğe sahip olmayan bir madendir. Onu özel ve önemli yapan en temel şey ise az olmasıdır. Dünyada az bir şekilde bulunması ve hiçbir irade tarafından üretilemiyor olması sebebiyle uzun yıllar boyunca altın para birimi olarak kabul görmüştür.

Peki Ya Bitcoin?

Bilindiği gibi her fırsatta Bitcoin ile altın birbirleri ile karşılaştırılıyor. Hatta bakıldığı zaman son yıllarda altın ve BTC fiyatı dünyada gelişen olaylara paralel bir tepki veriyor. Bunun tabi ki bir sebebi var.

Bitcoin de arzının kısıtlı olması ve hiçbir iradenin kontrolünde olmaması sebebiyle altın ile benzerlik gösteriyor hatta bu özellikleri sebebiyle BTC’ye “dijital altın” yakıştırması bile yapılıyor.

Bitcoin altın kadar yüzyıllarca süren bir tarihi olmaması ve altın gibi fiziksel bir ürün olmaması sebebiyle kitleler tarafından kolayca kabul edilebilecek bir sistem tabi ki değil. Ama son 11 yıllık süreç takip edildiği zaman kitleler Bitcoin’i merkeziyetsiz oluşu, arzının tamamen kısıtlı oluşu ve hiçbir kurum veya kuruluşa bağlı olmayışı sebebiyle kabul ettiler ve etmeye devam ediyorlar. Altın küresel ekonomimin her zaman yapı taşı olmaya devam edecektir ama Bitcoin er ya da geç “dijital altın” ünvanının ağırlığını dolduracaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu