HaberlerKripto Para

Bitcoin Dijital Altın Mı? Dijital Dolara Gerçekten İhtiyaç Var Mı? FED Üyesi Yanıtladı!

FED üyesi Waller, kripto paralar ve blockchain teknolojisi ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Donald Trump’ın ABD Başkanlığı döneminde FED Yönetim Kurulu üyeliğine getirilen Christopher Waller, Cuma günü Rutgers Üniversitesi’nin düzenlediği web seminerinde blockchain ve CBDC’ler ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Seminer esnasında kripto para birimleri ile ilgili de fikirlerini dile getiren Waller, kripto paraların ödeme aracı olmadığını, elektronik altından ibaret olduğunu söyledi.

“Kripto para birimleri hiçbir şekilde ödeme aracı değil. Benim görüşüme göre bunlar sadece elektronik altındır.

İnsanlar kripto para birimlerini sadece daha sonra satabileceklerini ve paralarını geri alabileceklerini düşündükleri için alıyorlar. Bunlar özünde faydasızdır.”

“Blockchain Teknolojisi Fazla Abartılıyor!”

Blockchain teknolojisinin fazla abartıldığını savunan Waller, bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) karşı şüphe ile yaklaştığını söyledi.

“Amerika Birleşik Devletleri’nin dijital bir dolara ihtiyacı olduğuna veya FED’in bir dijital dolar çıkarmamasının ABD’nin para biriminin egemenliğini tehdit edileceğine inanmıyorum.

Bir CBDC’ye (dijital dolara) neden ihtiyacımız olduğuna odaklanmaya çalışıyorum ama bir CBDC’ye ihtiyacımız olduğuna halen ikna olmadım.”

Tüketicilerin perakende ödemelerinde daha hızlı ve daha ucuz erişim sağlamak için bir CBDC’nin gerekli olmadığına dikkat çeken Waller, perakende müşterilerin zaten hızlı ödeme sistemlerine erişimi olduğunu söyledi.

Waller, FED’in tüketiciler yani halk ile bankacılık sistemi arasındaki sisteme müdahale etmek istemediğini belirterek şunları söyledi:

“FED tarihsel olarak yaklaşık 100 yıldır arka planda yer aldı. Bu yüzden hangi piyasa başarısızlığı bizi 100 yıllık bir gelenekten uzaklaşmaya ve bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) benimsemeye zorlar?”

“Çin’in Dijital Yuan’ı ABD Doları İçin Tehdit Değil!”

Son olarak Çin hükümetinin dijital yuan ile ilgili çalışmalarına da değinen FED üyesi, dijital yuan’ın ABD dolarını tehdit ettiğine inanmadığını bu yüzden de dijital yuan’a karşı dijital bir doların gerekli olduğuna inanmadığını ifade etti.

Waller, ayrıca FED’in dijital para birimlerini ve blockchain teknolojisini anlamak için çok fazla kaynak araştırdığını ve okuduğunu da ekledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Barol

Hepiniz … çocuğusunuz…Gecen gün Türkiye de bir arkadaşıma banka aracılığı ile 100 euro gönderdim banka 30 euro transfer ücreti kesti. Aynı şekilde kuzenime 100 euro kripto üzerinden gönderdim 20 kuruş kesti. Fed tabi ki de bankaların bizleri soydugu bu düzene müdahale etmez.

Last edited 1 ay önce by Barol

Başa dön tuşu