Kripto HaberleriAnalizBitcoin Düşüşü Sonrası Genel Durum Raporu: Yatırımcıların Yüzde Kaçı Zararda?

Bitcoin Düşüşü Sonrası Genel Durum Raporu: Yatırımcıların Yüzde Kaçı Zararda?

Takip et

Bitcoin‘in sert düşüşü ile dünden beri kabus yaşayan yatırımcılar, düşüşlerin etkisiyle zorlu bir gece geçirdiler. Her düşüşten sonra “burası dip seviye” denilen BTC’nin dip seviye arayışları devam ediyor.

Beklenmeyen seviyelere kadar düşen Bitcoin, gün içerisinde 34.008 dolar seviyelerine kadar gerilerken korku ve açgözlülük endeksi 13 puanla “aşırı korku” konumunda.

Grafikte Görünen Ne?

Güncel duruma baktığımız zaman BTC’de en önemli destek noktasının 34.000 – 35.000 dolar aralığı olduğu görülüyor. BTC’nin buradan tepki alması ve yukarı yönlü harekete başlama ihtimali son derece muhtemel. Özellikle değerlendirilebilir alan olarak görülen bu seviye, kaybedilmesi durumunda 29.000 dolarlara kadar bir iğne atılması mümkün.

İlgili Haber
Bitcoin Fiyatı En Büyük Kurumsal Yatırımcının Maliyetine Yaklaşıyor: Bu Seviye Çok Kritik!
Bitcoin 4 Saatlik Grafiği

Öte yandan 3 günlük grafikteki RSI seviyesine baktığımızda ise RSI 30 seviyesinin 2014 yılından beri 4 kere görüldüğü ve görüldükten sonra fiyatın yükselişe başladığı tespit ediliyor. BTC, tarihinde 3 günlük grafikte RSI 30 seviyesi altına sadece 4 kere inmiş durumda ve bu son düşüşlerle beraber bu sayı 5’e yükseldi.

Bitcoin 3 Günlük Grafik RSI

Genel Piyasa Ne Durumda?

Yapılan araştırmalara göre piyasadaki aktif yatırımcıların çoğunun boğa mevsiminin ortasında ya da sonunda piyasaya giriş yaptığı biliniyor. Bu sebeple şu an bakıldığı zaman sektörün yüzde 80’lik dilimi zarar durumunda.

Özellikle kaldıraçlı işlemlerde son 1 gün içerisinde 1 milyar dolara varan zarar miktarı olduğu biliniyor.

Bitcoin gibi 5x, 10x kâr getirisi potansiyeli olan bir yatırım aracının bu denli sert düşüşlerin yaşaması gayet normal. Hemen hemen her sene bu tarz ciddi çöküşler yaşayan BTC’nin en sonki sert düşüşleri şu şekilde:

  • 2021’deki zirve fiyattan düşüş oranı: %53
  • 2020’deki Mart ayındaki düşüş: %64
  • 2019’daki zirve fiyattan düşüş: %55
  • 2018’deki düşüş: %84
  • Son düşüş: Zirve fiyattan %50

Görüldüğü üzere BTC’nin sene içerisinde ciddi düşüşler yaşadığı ve dip seviyelerden tekrar toparlanma yaşayıp sabreden yatırımcılara kaybettirmediği görülüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları