BitcoinBorsaHaberler

Bitcoin Fiyatı BitMEX Sayesinde Mi Çöküşten Kurtuldu?

FTX CEO'suna göre BitMEX'in gece saatlerinde çevrim dışı moda geçmesi, Bitcoin fiyatını dibe çakılmaktan kurtardı.

Dün gece saatlerinde düşüş eğilimini hızlandıran Bitcoin fiyatı 3700’lü rakamlara kadar indi. Tam da bu sıralarda, kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX, bir anda çevrimdışı moda geçti. Olayın hemen akabinde Bitcoin fiyatı yeniden yükselişe geçerek 5400 doların üzerine fırladı.

Söz konusu olay birçoklarının dikkatini çekse de en ilginç yorum Hong Kong merkezli kripto türev borsası FTX’in CEO’sundan geldi. Borsa CEO’su Sam Bankman-Fried, dakikalar içerisinde gerçekleşen 1700 dolarlık yükselişin BitMEX borsasıyla ilişkili olduğunu iddia etti. CEO, BitMEX’in çevrim dışı moda geçmesinin ardında likidasyon motorunun XBT/USD emir defterini “0”a düşürebileceği riskini göze alamaması yatıyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in BitMEX’in likidasyon motoru yüzünden devamlı düşüş yaşadığını ifade eden CEO, borsanın kendini kapatmasının BTC’yi sıfırlanmaktan kurtardığını dile getirdi.

Konuyla ilgili BitMEX yetkililerince yapılan açıklamaya göreyse platform yaşanan bir donanım problemi sebebiyle bakıma girdi ve borsa, Türkiye saatiyle 06.00’da olağan seyrine geri döndü. Yetkililer ayrıca FTX CEO’sunun konuyla ilgili iddialarının asılsız olduğunu dile getirdi.

BitMEX’in bu açıklamasının ardından geri adım atan CEO, yetkililerince yapılan açıklamaya inandığını ve sistemde zaman zaman bu tür aksaklıkların olabileceğini dile getirdi:

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu