Bitcoin

Bitcoin Fiyatının Büyük Çöküşünden Endişe Ediliyor!

Yine aynı senaryo!

Bitcoin fiyatının son dönemde yükseldiği artık duyan duymayan herkesin öğrendiği bir şey oldu. Bitcoin fiyatının yükseldiğini duyan kripto para ile hiç ilişkisi olmayan insanlar bile yatırım yapmaya ve tekrar yeni bir rekor kırılacak olduğuna inanmaya başladılar. Yabancı bir internet sitesinde Bitcoin ile ilgili bu senaryonun daha önce 20 bin dolar düzeyine yaklaşan 19 bin dolarlık rekorun öncesinde tekrar ettiği ve kripto para alımının rekor kırmasının ardından satışların rekor kırması ile ortaya çıkan sürecin bundan 3 hafta önceki süreç ile benzer bir senaryo olduğunu açıkladı.

2017 yılının 17 Aralık gününde Bitcoin tarihinin en iyi rekorunu kırarak 19 bin doları geçerek rekor kırmıştı. Bu rekor fiyattan satış yapan insan sayısı çok az iken, milyarlarca dolarlık Bitcoin satılmış ve satılan bu kripto paralar arasında Bitcoin en fazla ilgi gören ve satış yapılan kripto para birimi olmuştu. Bitcoin’i yükselten gelişmeler arasında her zaman olduğu gibi yine kripto para birimine olan ilgi vardı ve rekor sayıda insan Bitcoin aldı ve bunları kısa vadede 30 bin hatta 40 bin ve 200 bin dolar olarak geri satabilecek olduklarını düşündüler. Tam tersine olaylar yaşanmaya başladı ve Bitcoin düşüş gösterdi.

Bu süreçte en kötü olan ise yeni yatırım yapan ve 19 bin dolar fiyat ile Bitcoin alan kişiler oldu. 19 bin dolar seviyesinden alım yapan yatırımcıların sayısının o dönemde birçok insan için yükseleceğini düşünerek Bitcoin satın aldıkları bir dönem oldu ancak beklendiği gibi bir sonuç alamadılar. Bitcoin fiyatının yükselmesi ile düşmesi bir olsa da bazı yatırımcılar 40 bin doları ve daha yüksek Bitcoin rekorlarını kısa vadede görecek olduklarına inanarak yatırımlarını 19 bin dolar seviyesinde düşüşler başladıktan sonra da sürdürmeye devam ettiler. Bitcoin o dönemde büyük düşüş yaşamaya başlasa da yatırımcılar bunun önemli olmadığını ve fiyatın yükselmeye devam edecek olduğunu düşünmeye başlamışlardı.

Bitcoin aynı senaryoda tekrar edebilir

Son 1 hafta kadar bir zamandır kripto paralara olan yoğun alım talebi devam ediyor ve kripto para yatırımcıları fiyatların daha yüksek seviyeleri görecek olduğunu belirterek, piyasanın bu yükselişlerinin bir süre daha devam edecek ve sonra duraksayarak tekrar yükselmeye başlayacak olduğunu iddia ediyorlar. Bitcoin fiyatının yükselip yükselmeyeceği hakkında bazı bilinen kripto para analistleri ise 2017 yılından sonra 2018 yılında yaşanan büyük Bitcoin çöküşünün yine başlayabilecek olduğunu ve buna hazırlıklı olarak tüm kripto para yatırımcılarının hazır olmasını önerdi.

Fiyatın her an büyük bir çöküş yaşamasının mümkün olduğunu düşünen kripto para analisti kişiler, fiyatların düşmesi ile piyasa hacminin düşeceğini ve 2017 yılında yaşanan çöküş senaryosunun gerçek olması ile bu senaryonun aynı gerçeklik payı olduğunu düşünüyorlar.

Bitcoin hem kısa vadede, hem uzun vadede bu dönemde yatırımcı sayısı artsa da bir yerde bu sayının azalması doğal olarak biliniyor. Yatırımcıların sayısının her gün aynı olmasına imkan verilmediği için yatırımcılar bir gün az, bir gün fazla sayıda olabilirler. Ancak bu dönemde yatırımcıların sayısının büyük oranda artması piyasadaki kripto para birimlerinde başlayan yükselişlere bağlı olarak arttı. Ancak kısa vadedede yatırımcıların sayısında büyük bir azalma olması da mümkün.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu