Bitcoin CashCraig Wright
Öne Çıkan Haber

Bitcoin Cash Hard Forku Tamamlandı. Peki Sonucunda Ne Oldu?

Merakla beklenen Bitcoin Cash Hard Forku tamamlandı. Hard Fork neticesinde iki farklı blok zincir ağı oluştu.

Nexo

Piyasayı alt üst eden, birçok tartışmaya konu olan ve piyasada 2018’in en kötü fiyat seviyelerini yaşatan Bitcoin Cash Hard Forku tamamlandı. Bitcoin Cash üzerinde yapılan güncelleme neticesinde iki farklı blok zincir ağı oluştu. Şu anlık hangi zincirin daha baskın olacağı ise belli değil.

Bitcoin Cash ağındaki güncellemede oluşan farklılık nedeniyle iki farklı blok zincir oluştu. BCH madencileri arasında son ortak blok olan 556,766 numaralı blok SVPool tarafından kazıldı. Bitcoin ABC’yi destekleyen Roger Ver’in yönettiği Bitcoin.com madencilik havuzu ilk bloğu kazdı ve birbirinden farklı iki ağ oluşmuş oldu.

Daha kolay bir dille anlatmak gerekirse, Bitcoin Cash’in geliştirici grubu yani Bitcoin ABC ekibinin getirmeyi planladığı güncelleme, blok kapasitesini arttırmaya yönelik bir takım teknik güncellemeler içermekteydi.

Fakat Craig Wright önderliğindeki Bitcoin Satoshi Vision (Bitcoin SV) uygulaması ise, bu güncellemeleri reddedip blok boyutlarının 32MB’den 128 MB’ye çıkarılmasını istiyor. Yapılacak olan güncellemede tezatlık olduğu için iki farklı zincir oluşmuş oldu.

İki zincir arasındaki rekabeti şöyle düşünebilirsiniz. Her hash 1 oy. Kimin hash’i fazla olursa onun blok zinciri daha uzun olacak ve tabiri caizse o ağın dediği olacak. Yani en fazla bilgisayar gücüne sahip olan kazanacak.

Şimdi iki tarafta ellerine daha fazla hash gücü almak için çeşitli yollara başvuruyor. Bu yollar arasında büyük Bitcoin madencilik havuzlarını satın almak gibi durumlar yatıyor. Bu durum üzerine Bitcoin SV ekibinin başındaki Craig Wright dün Twitter hesabından Bitcoin madencilerine, “Hash güçlerinizi Bitcoin Cash’e çevirirseniz biz de elimizdeki BTC’leri satar ve Bitcoin’i 1000 dolara düşürürüz” diye tehdit etmiş ve Bitcoin madencilerinin hash’lerini Bitcoin Cash’e vermemelerini istemişti. (Demin anlattığımız örnekteki gibi düşünürsek karşı tarafa oy vermeleri durumunda BTC fiyatını düşürmekle tehdit etti.)

İlgili Haber  Craig Wright Bitcoin'i 1000 dolara düşürmekle tehdit etti

Son verilere göre Roger Ver’in sahibi olduğu Bitcoin.com madencilik havuzunun hashrate’si Bitcoin’den Bitcoin Cash’e kaydı. Böyle olunca Bitcoin ABC’nin hashrate’si Bitcoin SV’den daha fazla oldu. Bu da demek oluyor ki şimdilik iki grup arasında yaşanan savaşta Bitcoin ABC daha önde gidiyor.

Bazı kripto para borsaları sonuç henüz daha belli olmasa da oluşan iki kripto parayı da sistemlerinde listelemeye başladı. An itibarı ile Poloniex borsasında BCHSV / BTC ve BCHABC / BTC şu şekilde fiyatlanıyor.

16.11.2018 – 04:13 Poloniex Borsası

En güncel haberleri Twitter ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Android Uygulamamız ile anlık fiyat takibi yapabilir ve alarm kurabilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı