blank
BitcoinHaberler

Bitcoin İlk Kez Helal Kabul Edildi

Müslüman yatırımcıların ciddi anlamda merak ettikleri soru yanıt buldu, Bitcoin helal olarak kabul edildi ve ortalık ayaklandı. Dünyanın en büyük kripto para birimi olarak kabul ettiğimiz bu sistem, kısa süre öncesinde resmen helal olarak kabul edildi. Ancak bu hareket sizlerin de bildiği üzere piyasada ki değer hareketlenmelerinin ardından ortaya çıktı.

Konu ile alakalı olarak resmi açıklama, İslam alimlerinden birisi olarak kabul edilen Müftü Muhammed Ebu Bekir‘den geldi. Kripto para birimleri üzerine yorumlarda bulundu ve insanları aydınlattı.

Açıklama İslam Aliminden

Aslında mantıki açıdan yaklaşarak bu anlamda bir yorumda bulunduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde ki 1.6 Milyar müslüman için Bitcoin, bu andan itibaren ideal bir yatırım birimi olabilir gibi görünüyor. Hatta açıklamadan sonra Bitcoin’in ciddi anlamdaki fiyat artışı bu açıklama ile ilişkilendiriliyor. Müftü Muhammed Ebu Bekir’in açıklamalarından derlediğimiz kısım ise şu şekilde;

Almanya ve bu gibi ülkelerin birçoğunda Bitcoin yasal bir para olarak tanınır ve bu nedenle Almanya’da İslami para olarak biliniyor. Ancak diğer yandan incelediğimiz zaman ABD gibi ülkelerde, Bitcoin resmi yasal parasal statüye sahip değildir. Bitcoin biriminin günümüz büyük şirketlerinde ve işletmelerde resmi ödeme sistemi haline geldiği ortada. Bu vesile ile İslami geleneksel para birimi olarak nitelendirmekte sakınca yok.

Dolayısı ile bugünden sonra İslam dünyasında ki yatırımcılar için de güvenilir birimlerden birisi olarak dikkatleri çekecek diyebiliriz. Bitcoin artık her anlamda ön plana çıkan bir birim olabilir. Çünkü ilk kez Bitcoin için helal denildi.

Bilindiği gibi Diyanet İşleri’nin yaptığı açıklama Bitcoin’in caiz olmadığı yönündeydi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu