BitcoinHaberlerKripto Para

Bitcoin ve Kripto Paralardan Vergi Nasıl Alınacak? Bu Ne Anlama Geliyor?

Yasanın 2020'nin ilk yarısında uygulamaya konması bekleniyor.

En son Güney Kore’de yürürlüğe giren yasa neticesinde 2020’den itibaren kripto paralardan vergi alınacak. Güney Kore Finans ve Ekonomi Bakanlığı tarafından bir süredir kripto para yatırımcılarıyla ilgili çalışmalar yaptığı biliyordu. Bakanlık çalışanlarının bildirdiğine göre yasa taslağının önümüzdeki yılın ilk yarısında tamamlanacak ve kripto paralar vergilendirilecek.

İlgili Haber
Güney Kore Hükümeti Kripto Paraları Vergilendirecek

Dünya Genelindeki Kripto Paraların 160’ı Güney Kore Borsalarında Mevcut

Dünya genelinde 2000 kripto para bulunduğunu ve bunların 160’ının Güney Kore borsalarında mevcut olduğunu dile getiren Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki, kripto paraların yeni bir oluşum olduğunu ve halihazırda global düzeyde herhangi bir düzenleyici sınırlamaya sahip olmadıklarını ve yatırımcıların güvenliği ile ilgili  sorunlar yaşandığını belirtti. Bu nedenle etkili bir vergi sisteminin yürürlüğe girmesi için titizlikle çalıştıklarını dile getirdi.

Peki bu durumu uzmanlar nasıl değerlendiriyor?

Söz konusu uygulamalar kripto para ruhuna aykırı

Merkeziyetsizlik temeli üzerine inşa edilen dijital para sektörünün bu tarz uygulama ve yasalarla zarar göreceğini söylemek çok da yanlış olmaz.

Bu yasa sadece dijital para yatırımcıları için değil, kripto para borsaları için de ekstra handikaplar oluşturacak. Yatırımcılar kazançlarını deşifre etmek durumunda kalacakken borsalar da yatırımcılarla ilgili yeni verileri depolamak durumunda kalacaklar.

Bu durumda herkesin ne kadar kripto para aldığı ne kadar transfer ettiği veya al sat yaptığı gibi veriler kayıt altına alınacak ve devlete bildirilecek. Yakın zamanda bu uygulama tüm dünyaya yayılırsa kripto paraların gizliliği diye bir konu ortadan kalkabilir.

Dünya genelinde birçok kişinin vergi vermemek için veya birtakım işlemleri gizli tuttuğu için kripto paraları tercih ettiği biliniyor. Tüm dünyada bu tarz yasaların yürürlüğe girmesi kripto para kullanımı için olumsuz olabilir.

Ancak diğer bir görüşe göre de kripto paralardan vergi alınması onları bir emtia sınıfına sokacağı için devletler resmen bu varlığı tanıyor anlamına da gelebilir. Böylelikle daha çok kişi kripto paralara güvenebilir ve kullanım oranı her ne kadar yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı azalsa da bu durum etkisiyle bir o kadar da artabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu