Kripto HaberleriBitcoinBitcoin Üretim Maliyeti Yüzde 50 Düştü, JP Morgan BTC Fiyatına Etkisini Değerlendirdi!

Bitcoin Üretim Maliyeti Yüzde 50 Düştü, JP Morgan BTC Fiyatına Etkisini Değerlendirdi!

Takip et

Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasına dair yayınladığı raporlarla sık sık gündeme gelen Wall Street devi JP Morgan, Bitcoin üretim maliyetinin Haziran ayına kıyasla %50 düştüğünü söyledi.

JP Morgan yakın tarihli son raporunda Bitcoin üretim maliyetinin Haziran başında yaklaşık 24.000$ olduğunu ancak şu anda yaklaşık 13.000$’a düştüğünü belirtti.

Bu düşüşün BTC fiyatı için olumsuz bir durum olabileceğini belirten Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki banka analistleri, üretim maliyetindeki bu düşüşün Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi verilerine göre, elektrik kullanımındaki düşüşten kaynaklandığını yazdı.

Analistler, elektrik kullanımındaki düşüşün kripto para madencilerinin daha verimli üretim platformları kurarak kârlılıklarını koruma çabası içinde olmasına bağlıyor.

Bu durumun BTC’nin fiyatı üzerinde olumsuz bir baskı oluşturabileceği konusunda uyaran JPMorgan analistleri raporda şu ifadelere yer verdi:

“Bu durum madencilerin karlılığını açıkça pozitif etkiliyor. Bir yandan da madencilerin maliyetlerini karşılamak için Bitcoin’lerini satma baskılarını potansiyel olarak azaltıyor.

Ancak BTC üretim maliyetindeki bu düşüş, ileriye dönük olarak Bitcoin fiyatı için olumsuz olarak algılanabilir.

Çünkü üretim maliyeti, ayı piyasasında bazı yatırımcılar tarafından Bitcoin fiyat aralığının alt sınırı olarak algılanabiliyor.”

JPMorgan analistleri geçtiğimiz ay yayınladıkları raporlarında Bitcoin’deki satış baskısının üçüncü çeyrekte de devam edebileceğini tahmin etmişlerdi.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan yaklaşık %70 düştü.

FED’in yükselen enflasyonla mücadelesi kapsamında para politikasında sıkılaşmaya gitmesi ve faiz oranlarını artırması BTC’nin düşüşünde etkili oldu.

CoinGecko’dan alınan verilere göre BTC, yazım esnasında 19,786 dolar seviyesinde bulunuyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları