AnalizBitcoinBitcoin Cash

Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında kalanlar ne yapabilir?

Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında kalanlar merakla hangisinden yana tercihlerini kullanmaları gerektiğini soruyor ve yanıt arıyorlar. Kimileri için bu sorunun cevabı hiç düşünmeden ”Bitcoin” olabilecek iken, kimileri için ise ”Bitcoin Cash en iyisi” olarak yanıt alıyor. Bu konu hakkında yapılan araştırmalar ise büyük devlerin bile Bitcoin’e tamamen güvenmedikleri ve bir gün tam tersi fiyat ve piyasa dengesinin ortaya çıkabilecek olduğu düşüncesinde olduklarını ortaya koyuyor.

Ad benzerliği olsa bile her iki kripto para birimi tamamen birbirinden bağımsız ve tamamen farklı fiyat düzeyine sahipler. Kimi zaman Bitcoin arttığında Bitcoin Cash düşerken, kimi zaman ise Bitcoin Cash arttığı zaman Bitcoin fiyatı düşebiliyor. Tüm bunlar olurken bir yandan da kripto BCH ve BTC arasındaki fiyatlar zaman zaman aynı anda yükselebiliyor ve aynı anda düşebiliyor. Bu tamamen tesadüf olmasa bile piyasaya göre hareket eden yatırımcıların yaptıkları alımlar ve satışların etkisi ile haberlere göre değişim gösterebiliyor. Tam bu sırada yatırımcı olmak isteyen veya yatırımcı olan kişilerin ise kafası karışıyor ve ”hangisine yatırım yapmam gerekiyor?” sorusu doğuyor.

Ancak genelde piyasanın Bitcoin’in hareketlerine göre şekillendiğini de unutmamak gerek.

Bitcoin Cash ve Bitcoin arasında karar vermek zor

Her iki kripto para için de öneri sunmak veya destek vermek son derece zor ve imkansıza yakın olan bir konu. Bunun nedeni her iki kripto para biriminin de kendisine göre bazı artıları ve eksileri olmasından kaynaklanıyor. Bitcoin Cash için eksiler gerçek Bitcoin olup olmadığı sorularından dolayı doğmazken, büyük olumsuzluk sürekli olarak yapılan olumsuz açıklamalar ve taraflı olarak yapılan olumsuz haberlerden ötürü kaynaklanıyor. Kripto paralar piyasada olan haberlerden olumsuz olarak etkilenmek konusunda son derece hassas olduklarından dolayı yatırımcıları yönlendiren olumsuz haberler ve olumsuz yorumlar bu konuda etkili bir performans alınmasında iyi sonuçlar verebiliyor.

Bitcoin ise olumlu ve olumsuz haberlerden daha az oranda ve kısmen daha fazla oranda etkilenebiliyor. Bunun nedeni olarak ise daha fazla kişinin Bitcoin yatırımcısı olmasından dolayı taraflı ve tarafsız tüm haber ve yorumlar yatırımcıların yatırım seyirlerini bu içeriklere göre değiştirmelerine sebep oluyor ve Bitcoin haberleri daha sık takip edildiği ve bu haberlere dolaylı yoldan inanmak zorunda kalan okuyucuların piyasada gördüğü gerçek yorumlar etkisi ile birlikte daha fazla olumsuzluğa kapılıp yatırımlarını geri çekmelerine veya daha fazla yatırım yaparak Bitcoin üzerinde etkileri arttırmaya sebep olabiliyorlar.

Neden karar vermek zor?

Neden karar vermenin zor olduğunu düşünmek bile aslında zor. Kendiniz düşündüğünüz zaman hangi kripto para için yatırım yaparsanız daha kolay ve daha fazla gelir sahibi olabilecek olduğunuzu düşünür ama işin içinden çıkamazsınız. Bu durumun aynısını herkes yaşadığı gibi bazıları için bunu aşmanın 2 yolu, bazıları için ise 3 farklı yolu olabiliyor. Kimisi için ise bunu aşmanın bir yolu olmadığından dolayı en fazla ilgi gören konumda olan Bitcoin’e yatırım yapmak tüm sorunların çözümü olarak gösteriliyor.

2 çözümlü yönteme inanlar ise bir kısım yatırımlarını Bitcoin, bir kısım yatırımlarını Bitcoin Cash’den yana değerlendirirken, 3 nedenli çözüme inanlar ise büyük oranda yatırımlarının Bitcoin’de olmasını, %25 oranında yatırımlarının Bitcoin Cash’te olmasını, %25 kalan yatırımlarının ise çok çeşitli altcoinlerde olmasının daha az risk yarattığını ifade ediyor. Bunun nedeni olarak ise 3 çözümlü nedene inanmış olan yatırımcılar ”1 tanesi kaybetse diğeri kazanacak. 2 tanesi kaybetse diğer 1 tanesi kazanacak ve en azından olası bir zarar yaşamamış olacağız.” diyerek bu soruya yanıt veriyorlar.

Karar vermesi zor olduğu için bu şekilde yatırım yapan insan sayısının artıyor olması ve 3 farklı kripto paranın bile üzerinde yatırımların artma eğiliminde olduğu belirtiliyor. ABD ve Asya’da yapılan araştırmalar kripto para sahibi olan kişilerin eğer piyasada yeni kişiler ise Bitcoin dışında yatırım yapmadıkları veya tek bir altcoine yatırım yaptıklarını gösterirken, büyük oranda eski yatırımcıların en az 2 kripto para biriminde yatırımlarını tutmak yönünde kendilerine seçenekler sunduklarını göstermekte.

Bitcoin dışında en fazla tercih edilen Ripple, Ethereum ve Bitcoin Cash ile beraber DASH, TRON ve NEO gibi kripto para birimlerinin de Asya ülkelerinde çok etkili kripto paralar olması yatırımcıların sadece çok büyük ilgi gören kripto paraları değil, daha az oranda ilgi gören kripto paralarında bu yönde tercih ediliyor olmalarında etkili olabiliyor.

*Kripto paralar konusunda tercih yapacak olanlara öneriler genellikle ilk 10 kripto para birimi arasında yatırım yapmaları yönünde oluyor. Bunun nedeni olarak ise kripto para yatırımlarının ilk 10’a göre kendisine şekil veriyor olması gösteriliyor.

Kripto para bilgileri yatırım tavsiyesi yerine geçmez.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu