blank
BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberler

Bitcoin’de (BTC) Madenci Gelirleri Zirveye Yaklaştı! 2017’de Neler Olmuştu?

Madencilerin gelirleri zirveye yaklaştı.

Bitcoin’in Aralık 2020’de hızlandırdığı ve 2021 itibariyle devam ettirdiği büyük ralli yatırımcılar kadar madencilerin de yüzünü güldürüyor.

Glassnode verilerine göre, Bitcoin madencilerinin gelirleri en son 2017 yılında görülen zirveye yaklaştı. 16 Aralık 2020’de günlük madencilik geliri 17 milyon dolarken, çok kısa bir süre içerisinde %90 oranında artış kaydetmişse benziyor.

Konuyla ilgili twitt atan, Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kratf, Bitcoin madencilerinin günlük toplam gelirlerinin 33 milyon dolara ulaştığını aktardı.

2017 yılında madencilerin günlük gelirleri 50 milyon dolara kadar ulaşmıştı. Ünlü CTO bunu hatırlatarak, 2017 yılında şu anki seviyenin üzerinde sadece 5 hafta kalınabildiğini ifade etti.

Günlük madenci geliri, çıkarılan toplam Bitcoin miktarının güncel fiyat ile çarpımıyla bulunuyor. 2017 yılında fiyat daha düşük olmasına rağmen, gelirin 50 milyon dolara ulaşmasının nedeni madenciliğin daha kolay olmasıydı.

Zaman geçtikçe ve ağdaki yoğunluk arttıkça, madenciliğin zorluk derecesi de artıyor. Her ne kadar BTC fiyatı, 2017 yılındaki zirvenin iki katına yaklaşmış olsa da, madencilik zorluğu ve yakın zamanda gerçekleşen yarılanma olayı nedeniyle bir günde çıkarılan Bitcoin miktarı azalmış durumda. Ancak buna rağmen madencilik gelirlerinin bu seviyelere ulaşması, 2017 yılından beri görülmemiş bir durum.

2017 yılında madencilik gelirleri 50 milyon dolara ulaştıktan kısa süre sonra, Şubat 2018 ortasına kadar, fiyat düşüşleri ile birlikte 16 milyon dolara kadar geriledi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu