BitcoinEkonomiHaberler

Bitcoin’de Enflasyon Dumpı! Kantarın Topuzu Fiyatlanıyor!

ABD'de Ocak ayı enflasyonu %0.6 oranında artarken yıllık enflasyon %7.5 olarak açıklandı.

ABD’de beklenen enflasyon verisi sonrası Bitcoin’de 1800$’lık bir dump yaşandı.

ABD’de Ocak ayı enflasyonu %0.6 oranında artarken yıllık enflasyon %7.5 olarak açıklandı. Beklentinin %7.3 olduğunu aktarmıştık. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon piyasalarda sert satışlar yaşanmasına neden oldu.

DXY

Enflasyon verisi sonrası doların gücü artarken, DXY yeniden 96 seviyelerine yaklaştı.

ABD 10 Yıllıkları

ABD 10 yıllık tahvil faizleri de enflasyon verisi sonrası %2 seviyelerine kadar yükseldi.

Bitcoin ve Borsalar

DXY ve ABD tahvillerindeki sıçrayış, ABD vadelileri ve Bitcoin’de sert bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Gün içerisinde 45.000$ seviyelerine kadar çıkan Bitcoin 43300$’a kadar geri çekilirken, Nasdaq vadelileri %1.5, S&P 500 vadelileri ise %1 oranında geri çekildi.

Neyi Fiyatlıyoruz?

FED’in Mart ayında faiz artırımına hemen hemen kesin gözüyle bakılıyor. Ancak bu aşamada faiz artırılırken kantarın topuzunun nasıl ayarlanacağı belirsizliğini koruyor.

Enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde kalması FED’in kantarın topuzunu kaçırarak beklentilerin üzerinde bir faiz artırımına gidebileceğine dair endişeleri körüklüyor.

FED başkanı Powell son toplantıda, faiz artırsalar dahi düşük faiz ortamının kalıcı olmaya devam edeceğini söylemişti. Powell’ın bu açıklamaları piyasaları dizginlemek için söylenmiş pempe bir yalan mıydı bunu Mart ayında göreceğiz.

Şimdi 17.30’da borsaların enflasyon verisine vereceği tepki takip edilecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu