coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriAnalizBitcoin'de Zincir İçi Veriler Ne Diyor? Güncel Durum Ne? BTC Analizi

Bitcoin’de Zincir İçi Veriler Ne Diyor? Güncel Durum Ne? BTC Analizi

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Gün içerisinde 18.700 dolarlara kadar gerileyen Bitcoin, adeta yatırımcısını çileden çıkarmaya devam ediyor. Zirvesinden yüzde 73 daha düşüş seviyelerde işlem gören BTC, ayı sezonunu ağır şekilde sürdürmeye devam ediyor.

Teknik analiz tarafındaki en önemli seviyeler bu aşamada haftalık MA200 (22.485$), ve aylık MA50 (21.097$) seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Sarı: Haftalık MA200 – Yeşil: Aylık MA50
  • Haftalık MA200 seviyesi, daha önceki ayı sezonlarında destek seviyesi olarak işlem görmüş ve ayı sezonunun dip seviyeleri olarak karşımıza çıkmıştı.
  • Aylık MA50 seviyesi ise, Bitcoin tarihinde hiçbir zaman altına kapanış yapılmamış bir seviyeydi. Ancak Haziran ayı kapanışında Bitcoin bu seviyenin altında aylık kapanış yaparak bir ilke imza attı.

Teknik analiz anlamında bu seviyelerin üzerinde gelecek günlük ve haftalık kapanışlar, fiyatın bir nebze olsa rahatlamasını sağlayacaktır.

Yine günlük grafikte önümüzdeki günlerde 25.000 – 26.000 dolar aralığında olan (mavi çizgi) direnç alanı kırılmadan BTC’de yükseliş yönlü bir trend başladı demek zor.

Öte yandan haftalık RSI’ın da 25 seviyelerine kadar düşerek dip seviyelere ulaştığı da görülüyor.

Teknik olarak bakıldığında bir sonraki önemli destek seviyelerinin ise 17.800$ ve 16.300$ olduğu görülüyor.

Zincir İçi Veriler Neyi Gösteriyor?

Bitcoin’de uzun vadeli yatırımcıların risk/ödül oranını görmemizi sağlayan ve tarihsel olarak dipleri bulmamıza yardımcı olan Bitcoin reserve risk, en son 2014 ayı döneminin sonlarında görülen seviyelere kadar gerilemiş durumda.

Yine dip seviyeleri bulmakta bir hayli doğru sonuçlar veren MVRV indikatörü ise 20 gündür “dip seviyeler” olarak değerlendirilen yeşil alanda hareket etmeye devam ediyor.

Daha önceki ayı sezonlarında yine destek görevi gören ve toplam arz ve toplam süreye göre hesaplanan “Balance Price” indikatörüne ise çok yaklaşıldığı görülüyor. Bu indikatörün şu anki fiyatı ise 17.750 dolar olarak görülüyor.

Korku ve açgözlülük endeksine bakıldığında ise 11 puanla uzun bir süredir “aşırı korku” bölgesinde kalmaya devam ediyoruz.

Tüm bi veriler ışığında “BTC’de dip seviyelere yaklaşık” demek mümkün olsa da bu piyasada dibin tam olarak neresi olduğunu kestirmek imkansızdır.

Orta ve uzun vade olarak yatırım düşünen yatırımcıların bu seviyelerden “parçalı” bir şekilde alış yapması mantıklı görülürken kısa vade için ise makro ekonomik olaylara göre pozisyon almak daha sağlıklı olacaktır. Özellikle ABD hisse senetleri ile korelasyonu oldukça yükselen BTC’de kısa vade için bu gibi verilerin takip edilmesi oldukça önemli.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları