AnalizBitcoin

Bitcoin’in Önceki Zirvelerini Bilen İndikatör Kırmızı Bölgede! Bu Seviyeden BTC Alınır Mı?

MVRV-Z Skoru'nu inceledik.

Bitcoin 3800$ seviyelerinden başlattığı rallide yeni bir rekor kırarak 55.000$ seviyelerine kadar yükseldi. Bu fiyatlama Bitcoin’in 1 yıldan kısa bir sürede %1340 oranında yükseldiğini gösteriyor.

İlgili Haber
Bitcoin Rekora Doymuyor! Peki Yeni Hedef Neresi? "BTC Analizi"

Fiyat Yükseldikçe Risk Artıyor

Birçok analist Bitcoin’in parabolik yükseliş içerisinde olduğunu ve bu boğanın devam edeceğini söylerken yatırımcılar bu kadar yükselmiş bir ürüne yatırım yapmanın risklerinden korkuyor.

Bitcoin’de her yeni rekorda burası tepe olabilir düşüncesiyle yatırım yapmaktan çekinenler bu ralliyi kenardan izlerken, Bitcoin kendisine her seviyeden yatırım yapanların yüzünü güldürmeyi başardı.

Elbette bu yükseliş sonsuza kadar bu şekilde devam etmeyecek ve bir noktada Bitcoin düşüş trendine girecek. Birçok analist tepe noktasını bulmaya çalışırken zincir içi verilerin bu konuda başarılı bir araç olduğunu kabul ediyor.

MVRV-Z Skoru Kırmızı Bölgeye Geldi

Bu konuda bize yardımcı olan önemli verilerden biriside  MVRV-Z skoru dediğimiz bir indikatördür.

MVRV-Z skoru; Piyasada görülen Bitcoin fiyatının, Bitcoin’in gerçek değerine uygun bir fiyat olup olmadığını ölçen bir indikatördür. Bu indikatöre göre BTC fiyatının gerçek değerinin çok üstünde veya çok altında olduğuna ilişkin bir kanaat edinebiliriz. Sahte ve şişirilmiş bir fiyat düşüşün yakın olduğunun habercisidir.

Bugün Glassnode tarafından paylaşılan MVRV-Z skor grafiği incelendiğinde, indikatörün Bitcoin’deki 2011, 2013, 2014 ve 2017 zirvelerini tespit etmede gayet başarılı çalıştığı görülecektir.

Kaynak: Glassnode

Güncel tabloya bakıldığında MVRV-Z skorunu 2017 yılından itibaren ilk defa kırmızı bölgeye yaklaştığını görüyoruz. Bu durum boğanın ileri bir aşamasında olduğumuzu göstermesi bakımından önem arz ediyor.

Bu verinin kırmızı bölgeye giriyor olması bu seviyelerden düzeltme geleceği anlamı taşımıyor. 2017 yılında bu veri kırmızı bölgeye girdikten sonra Bitcoin fiyatının yaklaşık 1 kat daha arttığını gözlemledik.

Ancak bunun tekrar edip etmeyeceğini bilmediğimiz için bu veri Bitcoin’in tehlikeli sulara giriş yaptığını hatırlatıyor. Bu veriye göre Bitcoin’in buradan 100.000$’a gitme ihtimali olsa da MVRV-Z skoru fiyatın ısındığını ve zirveye yaklaştığımızı hatırlatıyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu