AnalizBorsa

Boğa ve Ayı Piyasasının Aşamaları Nelerdir? Neden Boğa ve Ayı İsimleri Seçilmiştir?

Boğa ve Ayı terimin anlamı ve aşamaları ile bu isimlerin seçilmesinin nedenlerini açıkladık.

Yatırımla ilgilenen bir çok kişinin aşina olduğu bu iki terimin anlamı ve aşamaları nelerdir? Neden o kadar hayvan arasından Boğa ve Ayı seçilmiştir ?

Evet yatırımcıların en sık duyduğu terimler arasında boğa piyasası ve ayı piyasası terimleri bulunmaktadır. Bu terimler genel olarak piyasanın yönü hakkında bilgi vermektedir. Yükseliş trendinde olan bir piyasa Boğa piyasası, düşüş trendinde olan bir piyasa da Ayı piyasası olarak nitelendirilir. Ancak her yükselişe boğa piyasası denilemeyeceği gibi, her düşüşe de ayı piyasası demek mümkün değildir. Bu iki piyasa tipinde belirli aşamalar vardır. Tecrübeli yatırımcılar bu aşamaları önceden sezinlemeye çalışarak pozisyonlarını buna göre alırlar.

Boğa piyasasında genel olarak 3 aşama vardır. İlk aşamada zararda olan ve cesareti kırılmış, bıktırılmış yatırımcılar tarafından satışı gerçekleştirilen mallar, balinalar tarafından düşük fiyattan toplanmaya başlar. İkinci aşamada, gerçekleşen alımlarla birlikte, piyasada iyimser bir hava oluşumu başlar ve yeni yatırımcılar piyasaya dahil olur. Bu aşamada işlem hacmi artar. Üçüncü aşamada fiyat belirli bir seviyeye ulaşmış ve tatmin edici bir karlılıkla doygunluğa ulaşılmıştır. Bu aşama aynı zamanda boğa piyasasının sonu ve Ayı piyasasına dönüş noktasıdır. Son 5 aydır Bitcoin’de görülen yükseliş trendi boğa piyasasına örnek verilebilir.

Ayı Piyasasında ise yukarıdaki aşamalara ters bir görüntü vardır. Doygunluğa ulaşmış, yeni alıcının ve talebin azaldığı bir piyasa vardır. Bu durumda fiyat düşüşe geçer. Büyük yatırımcılar tarafından yeniden mal toplanmaya başlanana kadar fiyatın düşmesi ve malı elinde tutan yatırımcının düşük fiyattan malı satması beklenir.

Peki Neden Boğa ve Ayı İsimleri Kullanılmıştır ?

Bu konuda net bir kaynak olmamakla birlikte, bu hayvanların saldırı biçimlerinden etkilenildiği düşünülür. Boğa boynuzuyla aşağıdan yukarıya doğru saldırı gerçekleştirirken, Ayı ise pençesi ile yukarıdan aşağıya doğru saldırı gerçekleştirir. Yükseliş ve düşüş trendine ilişkin Boğa ve Ayı isimlerinin kullanılmasının genel nedeni budur.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu