AnalizBitcoinHaberlerKripto Para

Borsalar Aralık Ayında Rekor Kırdı! Bitcoin’e (BTC) Olan İlgi 2017’yi Geçti Mi?

Kripto para borsalarının hacimleri Aralık'ta rekor kırdı.

Bitcoin’de 30.000$’ın kırılması sonrası ısınan piyasa, Etherum’un da ralliye katılmasıyla altcoinleri hareketlendirdi. 2020 yılında bir çok rekora şahit olan kripto para dünyası, 2021’e yeni rekorlar kırmak üzere güzel bir giriş yaptı.

Ancak 2020 yılında rekor kıran sadece kripto paralar olmadı. Kripto para borsaların ticaret hacmi, 2017 yılında görülen tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti.

Kripto Paralara Olan İlgi 2017’den Fazla Mı?

Birçok analist, Bitcoin’e günümüzde olan ilginin 2017 yılının çok daha gerisinde olduğunu iddia ediyor. Peki, bu konuda en çok kullanılan Google trend istatistikleri bizi yanıltıyor olabilir mi?

Kaynak: Google Trends

Birçok insan 2017 yılında Bitcoin kelimesini yeni duyduğu için, Google’da aratma ve bilgi toplama ihtiyacı hissediyordu. Ancak günümüzde, hemen hemen herkesin aşina olduğu Bitcoin ile ilgili bir fikri var. İnsanlar hali hazırda, sosyal medya kanalları üzerinden birçok Bitcoin verisine maruz kalabiliyor.

Dolayısıyla insanların duymaya aşina oldukları bir şeyle, ilk defa duydukları bir şeyi araştırma oranlarının aynı olmasını beklemek yanıltıcı sonuçlar doğurabilir.

Para Yalan Söylemez

En büyük 20 kripto para borsasının, Aralık ayındaki ticaret hacmi 379 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Bu durum kripto paralara ve Bitcoin’e olan ilginin pek de 2017 yılının gerisinde olduğunu göstermiyor. Yeni yılla birlikte alevlenen bu ilgi kendisini borsa hacimlerinde de gösteriyor. Her ne kadar Google aramalarında Bitcoin kelimesi 2017 yılı kadar sık araştırılmasa da, ağırlıklı olarak perakende yatırımcıların ilgisiyle, borsaların hacimleri rekorlar kırmaya devam ediyor.

Kaynak: The Block Crypto Data

Bu durumun kurumsal yatırımcıların sisteme dahil olmasıyla da ilişkili olmadığı düşünülüyor. Zira kurumsal yatırımcılar borsalar üzerinden alım satım yapmıyor. Kurumsal yatırımcıların alım satım yaptıkları, spot cüzdanlarda bu hesaplamaya dahil edilebilse, 2017’den çok daha büyük bir ticaret hacminden bahsedebiliriz.

Henüz 4 gün olmasına rağmen Ocak 2021’in ticaret hacmi 90 milyar dolara ulaşmış durumda. Ocak ayına çok hızlı başlayan kripto paralar Aralık’taki rekoru kırabilecek mi hep beraber takip ediyor olacağız.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu