BitcoinHaberlerKripto Para

Brezilya Bitcoin Yasasını Onayladı!

Brezilya senatosu Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili yasa tasarısını onayladı.

Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul ederek bir ilke imza atan El Salvador’dan sonra bazı ülkeler Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul edip etmeyeceklerini tartışmaya başladı.

Türkiye’de de olduğu gibi bazı ülkelerde de kripto para birimleri ile ilgili yasa çalışmaları yapılmaya başlandı.

Bu kapsamda kripto paralar ile ilgili bir adım da Brezilya’dan geldi.

Brezilya senatosu Bitcoin ve kripto para birimlerini düzenleyen bir yasa tasarısını onayladı.

Tasarının ülkede dijital varlık endüstrisi için düzenleyici altyapı oluşturmayı hedeflediği belirtildi.

Yasa tasarısı senatör Flávio Arns tarafından sunuldu. Tasarının ülkede yasalaşması için Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması ve ülkenin başkanı Jair Bolsonaro’nun imzalanması gerekiyor.

Tasarının onaylandığı oturuma başkanlık eden Rodrigo Pacheco tasarı ile ilgili şunları söyledi:

“Tasarıyı sunan senatör Arns’ı bu önemli yasa tasarısının Senato Genel Kurulunda onaylanmasından dolayı tebrik etmek istiyorum.”

Söz konusu tasarı kabul edilirse, Brezilya hükümeti kripto para birimlerini düzenlemek için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (CVM) yerine yeni bir devlet kurumu kuracak ve düzenleme görevini CVM’den alacak.

Tasarıda ayrıca kripto para şirketlerinin de ülkenin finansal sistemine karşı işlenen suçlar kapsamında diğer finansal kurumlarla aynı sorumluluklara tabi olacağı belirtildi.

Tasarı aslında ilk olarak 2015 yılında milletvekili Aureo Ribeiro tarafından önerilmişti. Riberio’nun hazırlamış olduğu tasarı ile Senatör Arns’ın hazırlamış olduğu yasa tasarısı ile birleştirilerek onaylandı.

Ülkede Şubat ayında kripto para birimlerinin düzenlenmesini sağlayacak yasa tasarısı, ekonomik işler komitesinden onay almıştı.

İlgili Haber
Brezilya'da Kripto Paraları Düzenleyen Yasa Tasarısı Komite'den Onay Aldı!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu