Kripto HaberleriBitcoinÇiftlik Bank’ın Güney Kore Versiyonu: Bitcoin Piramit Şeması

Çiftlik Bank’ın Güney Kore Versiyonu: Bitcoin Piramit Şeması

Takip et

Güney Kore’den iki adam, yatırımcılardan 20 milyon dolar harcayan bir bitcoin piramit şeması ortaya çıkardığı için mahkum edildi. Yerel haber kaynağı Yonhap’ın raporu, 19 Nisan’da, Seul’deki Incheon Bölge Mahkemesi’nden bir hakimin, durumu suistimal eden iki kişiye sırasıyla 15 milyon dolar ve 8 milyon dolarlık para cezası verdiğini bize gösteriyor. Bitcoin Piramit Şeması ile birçok kişi dolandırılmış oldu.

Bitcoin Piramit Şeması Güney Kore’de 20 Milyon Dolar Kazandırdı

Raporda, iki erkeğin projeye 2015 yılında başladığı ve daha sonra bitcoin’e yatırım yaparak yatırımcılara yüksek getiri vaat ettiğini bildirdi. Çok seviyeli bir şirket kurduğu görülüyordu. Bu haber ile akıllara son zamanlarda gündeme gelmiş olan Çiftlik Bank olayı geldi.

Güney Kore’deki durumu özetleyen raporda, “Çok seviyeli bir işlem, çok sayıda kurbanın seri üretimiyle başarıya ulaştırıldı. Sosyoekonomik düzende önemli bir risk olduğunu da söyleyebiliriz.” ifadeleri yer alıyor. Para cezaları, plan içine çekilmiş olan mağdur kurbanların çektiği önemli miktarlara dayanarak verildi.

Rapor, Güney Kore’nin komşusu olan Çin’in, bitcoin yatırımları için gizlenmiş olan çok seviyeli pazarlama planlarını kırma çabalarını artırmasından birkaç gün sonra geldi.

Çarşamba günü bildirildiği üzere, Çin polisi, 13.000’den fazla insandan 13 milyon dolar topladığı iddia edilen ülke çapındaki bir kripto para birimi planının kurucularını tutukladı. Tutuklama sonrasında para cezası ile işlemin çevrildiği görülüyor. Olay Türkiye’deki takipçilerin Çiftlik Bank olayının dünya genelinde gerçekleşebileceği bir durum olduğunu hatırlattı.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları