Kripto HaberleriEkonomiÇin Bitcoin Yasaklarıyla Amacına Ulaştı! Dijital Yuan E-ticarette Kullanılacak!

Çin Bitcoin Yasaklarıyla Amacına Ulaştı! Dijital Yuan E-ticarette Kullanılacak!

Takip et

Çin Merkez Bankası tarafından daha piyasaya sürülmeyen ve test aşamasında olan “dijital yuan” ilk kez ödeme aracı olarak kabul edildi.

Çinli e-ticaret devi JD.com ” Bekarlar Günü Festivali” süresince e-ticaret platformunda dijital yuan’ı ödeme aracı olarak kabul eden  ilk şirket oldu.

31 Ekim’de başlayıp 11 Kasım’a kadar süren festivalde şimdiye kadar 100.000 kişiden fazla kişinin dijital yuan’ı kullandığı belirtildi.

Dünyanın en büyük etkinliği sırasında ödeme aracı olarak kabul edilerek dijital yuan’ın bu sayede büyük ölçekli bir ortamda testi yapılmış oluyor. JD.com üzerinde dijital yuan yazan kullanıcılar hem dijital para uygulamasını nasıl indireceklerini öğreniyorlar hem de platform üzerinde harcayabilecekleri 15 yuan kazanıyor.

JD.com büyük çaplı test için “China Construction Bank” ile işbirliği yaptığını ifade etti.

JD.com dijital yuan’ı kabul eden ilk çevrimiçi platform olarak Nisan ayında da bazı çalışanlarına dijital yuan kullanarak ödeme yapmıştı.

Çin’deki dijital yuan cüzdanlarının sayısı günden güne artmaya devam ediyor. 10 milyonu kurumsal olmak üzere 140 milyon civarında cüzdan bulunan Çin’de bu festival sonrası dijital yuan cüzdanlarının artması bekleniyor.

Çin’in Bitcoin ve kripto para birimleri üzerinde baskı politikasının en büyük nedenleri arasında, dijital yuan çalışmaları yer alıyordu. Çin kendi para birimine alternatif ve  rakip bir para birimi istemediği için Bitcoin ve diğer kripto paraları yasaklamıştı.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları