BitcoinBorsaHaberler

Coinbase Resmen Duyurdu: “Doğrudan Listelenme ile Borsaya Gireceğiz.”

Coinbase halka arz yöntemini değiştirdi.

ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase bugün yayınlanan bir blog gönderisinde doğrudan listelenme yoluyla halka açılma planını resmen duyurdu.

Yapılan açıklamada; “Coinbase Global, Inc. bugün, A Sınıfı adi hisse senetlerinin önerilen doğrudan listelenmesi uyarınca halka açık bir şirket olma niyetini açıkladı. Bu tür önerilen listelemenin, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (“SEC”) ile Form S-1’e ilişkin bir kayıt bildirimine uygun olması beklenmektedir. Coinbase Global, Inc. daha önce 17 Aralık 2020’de SEC ile Form S-1’de bir taslak kayıt beyanı sunduğunu duyurmuştu. S-1 Formunun, SEC’in piyasa ve diğer koşullara bağlı olarak inceleme sürecini tamamladıktan sonra yürürlüğe girmesi beklenmektedir.” denildi.

Coinbase süreci başarı ile tamamlarsa ABD borsalarında işlem yapan ilk büyük kripto para borsası olacak.

Daha önce halka arz usulüyle borsaya girme planları olduğunu aktaran şirket bu kararından vazgeçmişe benziyor. Doğrudan listeleme diğerine göre daha az süreç içerdiği için daha hızlı olacağı tahmin ediliyor.

Halka Arz Usulüyle Listelenme İle Doğrudan Listelenme Arasındaki Fark Nedir?

“Geleneksel halka arzda, şirket, kendisini halka arza hazırlaması ve pazarlaması için bir aracı kurum seçer. O aracı kurum, şirketin finansallarını ve stratejisini içeren sunumlar ve raporları hazırlayarak S-1 belgesi denilen belgeyi SEC’e sunar. Bu süreçten sonra çeşitli fon ve yatırımcılara “Road Show” denilen satış sunumları yapar. Daha sonrasında ise kendi inisiyatifi doğrultusunda bir fiyat belirler ve yine kendi inisiyatifi doğrultusunda hisseleri talep edenlere dağıtır. Bu süreçten sonra şirket işlem görmeye başlar.”

“Doğrudan Listeleme yönetiminde ise şirket kendi imkanları ile bir aracı kurum olmaksızın raporlarını hazırlar, S-1 belgesini sunar ve yine kendi imkanları ile “Road Show”a çıkar. Sonrasında ise kendisi bir referans fiyat oluşturur ve aynı borsa mantığı ile bir elektronik sistem üzerinden talepleri alır. Bu sayede doğrudan hisselerin ilk el değiştirmesi gerçekleşir. Sonrasında ise aktif işlem görmeye başlar.”

“İki yöntem arasındaki en önemli teknik fark ise halk arzda şirketin yeni hisseler piyasaya sürerek kasasına sermaye koyabilmesi. Doğrudan listelemede ise sadece mevcut hisseler satışa sunulduğu için şirketin kasasına bir sermaye girişi olmazken, hissedarlar(kurucular, yatırımcılar ve çalışanlar) hisselerini nakde çevirirler.”

*Halka arz ve doğrudan listelenme arasındaki farka ilişkin bilgiler Webrazzi.com’dan Ali Özen’in makalesinden alınmıştır. Daha detaylı anlatım için kaynak tıklayıp makaleye ulaşabilirsiniz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Kaynak
Webrazzi
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu