HaberlerKripto ParaMetaverse

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan Metaverse Açıklaması!

İbrahim Kalın İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Bahar Dönemi açılış konferansına katıldı.

Son zamanlarda hem dünyada hem de Türkiye’de gündemin sıcak konularından biri olan Metaverse ilgi çekmeye devam ediyor.

Ülkemizde de hızla benimsenmeye başlayan Metaverse teknolojisine siyasi partiler de ayak uyduruyor.
Bu bağlamda geçtiğimiz aylarda Deva Partisi ve Ak Parti, Metaverse dünyasına adım attıklarını açıklamışlardı.

Metaverse’e Doğru İlerliyoruz!

Ülkemizde Metaverse hızla gelişmeye devam ederken son olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Bahar Dönemi “Bilgi Tasavvurumuz: Dün ve Bugün” başlıklı açılış konferansında konuştu.

Kalın ilk olarak, günümüzde sıklıkla kullandığımız “sanal, güçlendirilmiş, karma, genişletilmiş, alternatif gerçeklik” ifadelerinin bizi Metaverse’e götürdüğüne dikkat çekti.

“Bugün varlık kelimesinin yerini gerçeklik kelimesi aldı. Bugün vücuttan değil, realiteden bahseder hale geldik. Realite, gerçeklik olarak ifade ettiğimiz bu kavram ise son derece elastik, her şekle girmeye uygun bir tasavvuru ifade ediyor.

Öyle ki bugün artık sanal, güçlendirilmiş, karma, genişletilmiş, alternatif gerçeklik derken bütün bunlar bizi Metaverse’e götürüyor.

Tek bir dünya kavramından çoklu dünyaların olduğu sonsuz evren tasavvuruna geçmişken, şimdi bir başka gerçeklik tanımı olan metaverse ile karşı karşıyayız.”

Gerçekliğin yeniden inşa edildiği bu yeni çağda alemi hayal, gerçeklik ve bilgi arasındaki ilişkinin nasıl oluşturulacağının önem kazandığına dikkat çeken Kalın, “Bu konuda İslam düşüncesinin önereceği bir takım bilgiler var mıdır? ” sorusunu sordu.

Daha Çok Araştırmak Gerekiyor!

İbrahim Kalın son olarak Metaverse gibi kavramaların çok hızlı değiştiğini ve bu alanda bilgi edinmek için çok daha fazla okuma ve araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

“Değişimin hızı artık o kadar arttı ki geçmişte yüz yılda yaşanan değişimleri artık on yıllarda yaşıyoruz, on yıllarda yaşanan değişimleri ise birkaç yılda yaşar hale geldik.

Bu yeni kavramlar dünyamızı giderek daha da şekillendiren araçlar haline gelecek.

Artık kendi elimizle ürettiğimiz araçların, teknolojilerin, enstrümanların esiri haline gelmeye başladık. Bunlar üzerinde düşünmemiz gerekiyor.”

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kurmaylarına “Metaverse” ile ilgili çalıştay düzenlemeleri ve bu konuda titiz bir çalışma yapılması talimatı vermişti.

İlgili Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Metaverse İle İlgili Talimat Verdi!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu