XRP

Dev Kripto Para Borsasından Ripple (XRP) İçin Hayat Kurtaran Adım!

BitMEX, Binlerce XRP Tasfiyesini Nasıl Engellediğini Açıkladı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan BitMEX, XRP yatırımcıları için hayat kurtaran bir adım atmış olabilir. BitMEX, 1 Şubat tarihinde yaşanan inanılmaz XRP satış dalgasında tasfiyelerin önemli bir kısmını engellediğini açıkladı. Aslında bu gelişme Aralık 2020 tarihinde alınan koruma kararları ile mümkün oldu.

BitMEX’in Koruma Parametresi Devreye Girdi

BitMEX, endeks koruma parametresi isimli önleminin, 1 Şubat tarihinde birçok likidasyonun önüne geçtiğini vurguladı. Aslında bu koruma parametresi Bitcoin ve genel olarak piyasada görülen volatiliteye karşı geliştirilmişti. BitMEX, XRP’nin Binance ve diğer borsalardaki fiyatının arasında %12’ye kadar değişim olduğunu ve bunun söz konusu parametreyi aktif ettiğini belirtti.

Eğer BitMEX üzerindeki koruma parametresi devreye girmeseydi XRP fiyatı dev borsada %7 daha gerileyip tam bir domino etkisi oluşturabilirdi. Bu %7’lik kısım küçük gibi gözükse de aslında birçok kişinin short pozisyon emri girdiği seviyelere denk geliyor. Yani %7’lik bu koruma aslında bir domino etkisinin önüne geçti. BitMEX borsasında başlayacak bir short pozisyon furyası ise XRP fiyatı için %20’ye kadar ek düşüş getirebilirdi.

XRP Fiyatı İçin Kritik Önlem

XRP fiyatı ise BitMEX’in sistemi sayesinde bu dalgalanmadan etkilenmedi ve piyasa genelinin üstünde kaldı. Likidasyon konusunda BitMEX kripto para borsasının yavaş yavaş geçilmeye başladığı biliniyor. Artık Binance, FTX ve Bybit kripto para borsaları XRP konusunda daha fazla likidasyon miktarına sahip. Buna rağmen BitMEX’in bu adımı 1 Şubat tarihinde birçok XRP yatırımcısını sert düşüşten kurtarmış olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu