AnalizBitcoinHaberlerKripto Para

Dünyayı Yeni Bir Ekonomik Kriz Bekliyor, Bitcoin Bunu Engelleyebilir Mi?

Dünyayı 2008 yılındaki benzer bir ekonomik krizin beklediği her geçen gün biraz daha fazla konuşuluyor. Peki Bitcoin bu krizden kurtulmak için bir can simidi mi?

Tüm dünyada ekonomik kriz etkilerinin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her geçen gün ekonomik krizle biraz daha burun buruna gelen devletler, çıkar yol olarak merkez bankalarına para bastırıyor.

2008’de tüm dünyayı etkisine alan ekonomik krizin sebebi bankalardı ve bundan tam 11 yıl geçmesine rağmen etkilerini bazı ülkelerde hala görmek mümkün. ABD o dönemde türev alım satım işlemlerini kapsayan şekilde borç verdi ve tüm dünya bundan fazlasıyla etkilendi.

Öte yandan FED’in faiz oranlarını geçtiğimiz günlerde bir kez daha düşürmesiyle bu yıl üçüncü kez faiz oranları düşmüş oldu. Ekonomistler bu durumun ABD için borçlanmayı arttırdığı ve tasarruf etmeyi zorlaştırdığı açıklanıyor.

Ayrıca bugün açıklanan rakamlara göre ABD’nin 23 trilyon dolar borcu olduğu gündeme geldi. Bu da ABD vatandaşı başına borcun 69.724 dolar olduğunu anlamına geliyor. Hal böyleyken muhtemelen ABD tarafından patlak verecek bir ekonomik kriz tüm dünyayı etkileyecek gibi görünüyor. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile yaşadığı ekonomik sorun ve ambargoların Çin’den çok ABD’ye zarar verdiği konuluşuyor.

Eski kongre üyesi olan ve Bitcoin’e yakınlığıyla bilinen Ron Paul bu konular ile ilgili sert açıklamalarda bulunarak:

“Her geçen yıl çok daha fazla çalışmamıza rağmen sahip olduğumuz dolarla daha az mal satın alabiliyoruz. Hükümet ise bunun tam aksi olarak enflasyonun yüksek olmadığını söylüyor. FED, ABD Hükümetinin tekeli haline gelmiş bir kurumdur ve bu bir kapitalizm örneğidir.” şeklinde konuştu.

Ekonomistlere Göre Bitcoin Bu Durumu Çözebilir

Bilindiği gibi Bitcoin arzı kısıtlı sayıda ve sadece 21 milyon ile sınırlı. Bu özelliği ile Bitcoin, bankaların istedikleri zaman dolar gibi basılabilen bir para birimi olmadığı için hükümetlerin tekelinde olamaz. Öte yandan bir merkeze bağlı olan geleneksel para sistemlerinin aksine BTC’nin kontrolü tamamen kullanıcıların elinde. Sınırlı arzı, 7/24 düşük komisyon ile güvenilir ve hızlı işlem yapılması ile paranın geleceği Bitcoin olabilir.

Öte yandan açıklamaları ile geleceğin Blockchain teknolojisinde olduğunu belli eden Çin’in, 40 küsür yıldır kullanılan ve artık eskiyen banka sistemlerinin (EFT, SWITF gibi) yerini artık Blockchain almalı diyerek yakın zamanda kendi kripto para birimini çıkaracağı biliniyor.

İlgili Haber
Son Dakika: Çin'in Kripto Parası Hakkında Sıcak Gelişme!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu