BitcoinHaberler

El Salvador Maliye Bakanı, Bitcoin (BTC) Tahvillerinin Durumu Hakkında Konuştu!

Bitcoin ülkesi El Salvador Maliye bakanı, planlanan 1 milyar dolarlık tahviller hakkında yeni bir açıklama yaptı.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, ulusal bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı izleyen piyasa koşullarını gerekçe göstererek, El Salvador başkanının merakla beklenen Bitcoin (BTC) tahvilini piyasaya sürmek için hala doğru zaman olmadığını düşündüklerini söyledi.

“Bitcoin Tahvilleri İçin Hala Doğru Zamanın Gelmediğini Düşünüyoruz”

İlk olarak 1 milyar dolarlık tahvilin 15 Mart ile 20 Mart arasında piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Ancak 22 Mart’ta Zelaya, ülkenin savaş da dahil olmak üzere bazı koşullar nedeniyle bunları piyasaya sürmek için hala doğru zamanı beklediğini açıkladı. O sırada hükümet, dijital varlıkların düzenlenmesine yönelik bir çerçeve konusundaki mevzuatı henüz sonuçlandırmamıştı.

Bununla birlikte ekonomistler, ülkenin Ocak ayında vadesi dolacak 800 milyon dolarlık tahvil de dahil olmak üzere yaklaşan mali yükümlülüklerini karşılamak için fon yaratma kabiliyetine ilişkin endişelerini dile getirdiler.

İlgili Haber
El Salvador'un Bitcoin Tahvilleri Sekteye Uğrayabilir

Orta Amerika Mali Araştırmalar Enstitüsü (ICEFI) ekonomisti Ricardo Castaneda verdiği demeçte “Şu an itibariyle ülkenin bu parayı alacağı garanti değil” dedi. Castaneda, 2024 yılına kadar gelir ve giderler arasındaki fark da göz önünde bulundurulduğunda ülkenin yaklaşık 3 milyar dolar bulması gerektiğini tahmin ediyor.

“IMF ile Görüşmeler Devam Ediyor”

Zelaya röportaj sırasında ayrıca El Salvador ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasındaki görüşmelerin devam ettiğini ve önümüzdeki haftalarda bir güncelleme yapılacağını söyledi.

Analistler, Bitcoin fiyatındaki son düşüş göz önüne alındığında El Salvador’un BTC stratejisi ile ilgili bazı soru işaretlerine sahipler. Tahminlere göre ülke BTC yatırımından 35 milyon doların üzerinde kayıp yaşadı. El Salvador, 9 Mayıs’ta fiyat düşüşü sırasında 500 BTC’lik yeni bir satın alım yaparak toplam hükümet yatırımını 2.301 Bitcoin’e çıkarmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu