Sponsorlu

ETH ve BTC Arasında Kripto Savaşı

Bitcoin ve Ethereum, kripto para dünyasında önde gelen oyuncular olmasına rağmen, birbirlerinden inanılmaz derecede farklılar. Var olan binlerce kripto para birimi ile, ETH ve BTC’ye birbirlerinden çok daha fazla benzeyen birçok kripto para var!

Bitcoin

Bitcoin, 2009’da ortaya çıkan ilk kripto para birimidir. Madeni para, hükümet müdahalesi, bir merkez bankasının katılımı veya başka herhangi bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırarak ‘halk için bir banka’ olarak hizmet etmek üzere yaratıldı.

Bitcoin’in hem bir değer deposu işlevi gören hem de yalnızca bankacılık sistemleri tarafından desteklenen standart bir para birimi ile gelen tüm resmi düzenlemeler olmadan mal ve hizmet satın almanıza izin veren bir “dijital dolar” olduğu düşünülmektedir.

Bitcoin ile yapılan tüm ödemeler ve işlemler kriptografi kullanılarak güvence altına alınır ve kim olduğunuzu açıklamadan herhangi birine para gönderebilirsiniz!

Ethereum

Bitcoin gibi, Ether de şirketlerin yeni programlar oluşturmak için kullandıkları bir defter teknolojisidir. 2015’te piyasaya sürülen çoğu insan Ethereum’u ‘Blockchain 2.0’ olarak biliyor. Bu nedenle, genellikle ikinci nesil kripto para birimi olarak adlandırılır. Ancak, onu farklı kılan şey, Ethereum’un programcılar ve geliştiriciler tarafından bu blockchain platformundan yararlanan uygulamalar oluşturmak için nasıl kullanıldığıdır.

Ethereum’un odak noktası, aracı gerektirmeyen akıllı sözleşmelerin oluşturulmasıdır. Kendi kendini yürüten bu sözleşmeler, eşler arasında yapılan bir sözleşmenin hüküm ve koşullarını (kodla ifade edilir) içerir ve bu koşullar karşılandığında ilgili işlem tetiklenir.

ETH ve BTC: Temel Farklılıklar

Farklı şeyler yapmasına rağmen, Ethereum ile Bitcoin arasında başka önemli farklar da vardır:

– Blok zamanı: Blok süresi, bir kripto para birimi zincirinde yeni bir blok veya dosya oluşturmak için geçen süredir. Bir blok doğrulandığında, madenciler bir bloğa eklenen matematiksel problemleri çözmek için birbirleriyle rekabet ederler. Ethereum için blok süresi saniye cinsindendir, oysa Bitcoin için blok süresi birkaç dakikaya kadar çıkar.

– İstikrar: Bitcoin, güvenliği, nadir kod değişiklikleri ve geriye dönük uyumluluğuyla tüm kripto para birimleri arasında en istikrarlı olanı olarak kabul edilir. Bu özelliklerle Bitcoin artan satın alma gücü daha da istikrarlı hale gelebilir.

– Madeni para kaynağı: Hem Bitcoin hem de Ether’in farklı madeni para kaynakları vardır. Bitcoin için bu sınır, çıkarılabilecek 21 milyon jeton olarak ayarlanmıştır, ardından Bitcoin arzı bitecektir. Bu arada, Ether’in kapasitesinde böyle bir üst sınırı yoktur.

– Engelleme sınırı: Bitcoin için blok limiti (her bloktaki işlem sayısı) 1 MB olarak ayarlanmıştır. Bu arada, Ethereum blockchain’in bir limiti yoktur çünkü bir bloğa konan işlemlerin sayısı bu platformun manzarası içinde madenciler tarafından belirlenir.

– İşlevler: Bitcoin’in amacı, yalnızca çoğu insanın anlaşılması kolay bulduğu klasik bir merkezi olmayan dijital para birimi olarak hizmet etmektir. Bu arada Ethereum, değişmez bir defterde pratik anlaşmaları ele almak için kod yazmak (akıllı sözleşmeler) için yepyeni bir olasılıklar dünyası açar.

Şimdi, hangisinin diğerinden üstün olduğunu belirlemek için bu iki kripto para birimini karşılaştırmanın ne kadar zor olduğu daha net hale gelmelidir. Her ikisi de farklı on yıllar boyunca ortaya çıktı, farklı kavramlardan güç alıyor ve farklı amaçlara hizmet ediyor. Ancak hem Bitcoin hem de Ethereum sunan platformlarda iyi vakit geçirmek için seçim oldukça basit. Onları nerede bulabilirim?

1xBit’te BTC, ETH ve Eğlence

1xBit gibi birkaç çevrimiçi web sitesi, para birimi seçeneği olarak BTC, ETH ve diğer 25’den fazla altcoin ile çok sayıda online oyun seçeneğinin keyfini çıkarmanıza olanak tanır. Kullanıcılar, Ethereum (ETH) veya Bitcoin Cash gibi birçok para birimli hesaplarında herhangi bir anda aralarında geçiş yapabilirler.

Dahası platform, yeni kullanıcılarına ilk dört para yatırma işlemi için bir hoşgeldin bonusu olarak 7 BTC’ye kadar sunuyor. Para çekme ücreti yoktur, bu nedenle kripto paranız tamamen size aittir. Ayrıca, oynayabileceğiniz çeşitli oyunlar vardır, bu da platformda sıkıcı bir an olmadığı anlamına gelir. VIP oyuncular, bahislerinde %11 geri ödeme alabilirler. 1xBit kişisel veri gerektirmediğinden, kayıt çok basittir, bu nedenle kimse hakkınızdaki yetkisiz bilgilere erişerek gizliliğinizi ihlal edemez.

Çoğu kripto para birimi meraklısı, Bitcoin ve Ethereum’u dijital para söz konusu olduğunda en umut verici yatırım seçenekleri olarak görüyor – bugünlerde artan kullanılabilirliklerini açıkça görebiliyoruz. İster Bitcoin, ister Ethereum hayranı olun, ikisinden de gerçek bir kâr elde etme şansı var!


Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu içerik sponsorlu bir makaledir. Bitcoinsistemi.com, yukarıda yer alan bilgilerden veya yazıda adı geçen herhangi bir ürün ya da alınacak hizmetten doğabilecek hasar veya olumsuzluklardan sorumlu değildir. Bitcoinsistemi.com, yazıda adı geçen şirket ile ilgili okuyuculara bireysel olarak araştırma yapmalarını önermekte ve tüm sorumluluğun kişinin kendisinde olduğunu hatırlatmaktadır.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu