binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriEthereumEthereum ETF'leri Onaylanacak Mı? İlginç Gelişme Sonrası Olasılık Sıçradı! Bloomberg ETF Analisti...

Ethereum ETF’leri Onaylanacak Mı? İlginç Gelişme Sonrası Olasılık Sıçradı! Bloomberg ETF Analisti Yanıtladı

Ethereum Spot ETF'lerin onayına dair karar için son tarih yaklaşırken ilgi çekici gelişmeler olmaya devam ediyor.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ethereum spot ETF’lerinin kaderini belirleyecek olan başvuruları 23 Mayıs’ta reddetmesi bekleniyor. Potansiyel ihraççılarla önemli etkileşim eksikliği ve Ethereum’un belirsiz düzenleyici statüsü, analistlerin olumsuz bir sonuç öngörmesine yol açtı.

Dün Ark Invest’in başvurusunda staking özelliğinin kaldırılmasının ardından bazı tahmin piyasalarında ETH Spot ETF’lerin onaylanma ihtimali aniden %50’nin üstüne çıktı.

SEC’in Ethereum Vakfı’na yönelik son soruşturması meseleleri daha da karmaşık hale getiriyor. Sonuç olarak, Bloomberg Intelligence ETF analisti Eric Balchunas, spot Ethereum ETF’lerinin 2025’in sonuna kadar onaylanamayabileceğini öne sürüyor.

Reddedilme ile karşı karşıya kaldıklarında BlackRock, Fidelity veya Ark Invest gibi potansiyel ETF ihraççılarının iki seçeneği var: Grayscale’in örneğini takip etmek ve SEC’i dava etmek veya daha sonraki bir tarihte yeniden başvurmak.

Yaklaşan ABD seçimleri Ethereum ETF’lerinin geleceğini önemli ölçüde etkileyebilir. Eski Başkan Donald Trump’ın ikinci bir dönemi kazanması halinde SEC’te bir liderlik değişikliği yaşanabilir. Yeni bir başkan, mevcut başkan Gary Gensler’den daha kripto para dostu bir duruş benimseyebilir.

Balchunas, “Eğer yeni bir başkan olursa, tekrar başvuruda bulunursunuz. Belki onay alırsınız. Ya da dava açarsınız. Her iki durumda da bunun sonuçlanması bir yıl daha sürer.” dedi.

2022 yılında Grayscale, yıllarca süren Bitcoin spot ETF başvurularının reddedilmesinin ardından SEC’e dava açtı. Bir yargıç Eylül ayında SEC’in başvuruları reddederken keyfi ve kaprisli davrandığına karar verdi. Dört ay sonra Bitcoin ETF’leri piyasaya sürüldü.

Ancak bu stratejinin Ethereum ETF’leri için tekrarlanması pek olası değil. Balchunas, Bitcoin tröstü bir ETF’ye dönüştürüldüğünde önemli çıkışlar yaşayan Grayscale’in, Ethereum tröstünün dönüşümünü agresif bir şekilde takip etmeyebileceğini öne sürdü.

Diğer potansiyel ihraççıların Grayscale’in liderliğini takip etmesi ve düzenleyiciye dava açması pek olası değil. Balchunas, “Bu diğer firmaların hiçbiri SEC’i kızdırmak istemiyor. Grayscale büyük bir ETF ihraççısı olmadığı için benzersizdi. Bu firmaların geri kalanının başka işleri var ve daha çok korkuyorlar. Başka kimse adım atmayacak” dedi.

İlgili Haber  Justin Sun'a Bu Altcoinden Milyonlarca Dolarlık Airdrop Verildi! İşte İnanılması Güç Rakam

Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri bu sorunu potansiyel olarak çözebilir. Trump’ın bazı anketlerde önde gitmesiyle birlikte, yeni bir SEC başkanının atanma olasılığı daha önce tahmin edilenden daha yüksek.

Balchunas, “Trump mutlaka kripto yanlısı olmak zorunda değil. Önceki SEC başkanı Jay Clayton’ın da ETF’ye izin vermediğini hatırlayın. Yani ‘hadi çılgınlık yapalım’ demeyecektir. Ancak yine de kripto ve spot ETF’ler için muhtemelen daha iyi olacaktır.”

Nisan ya da Mayıs ayında yeni bir başkan atanacağı ve başvuruların hemen ardından yapılacağı varsayılırsa, onay ya da ret için son tarih Aralık 2025 civarında olabilir. İhraççılar, süreci hızlandırmak için seçim biter bitmez, hatta sonuçlar açıklanmadan önce başvuruda bulunmayı da deneyebilirler.

Joe Biden seçimi kazanırsa, Balchunas spot Bitcoin ETF’lerinin reddedildiği geçmiş dönemlere benzer bir soğuma dönemi öngörüyor. Balchunas, “Tahminimce ihraççılar yazı geçirecek, yaralarını saracak, üzülecek ve ardından seçimde ne olacağını görecekler” dedi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail