Kripto HaberleriEthereumEthereum (ETH) Fiyatını Rekora Taşıyan 3 Faktör Belli Oldu: 2021'de Yükseliş Sürecek...

Ethereum (ETH) Fiyatını Rekora Taşıyan 3 Faktör Belli Oldu: 2021’de Yükseliş Sürecek mi?

Takip et

Ethereum (ETH) fiyatı basın saati itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırdı ve 1.400 dolar seviyesinin üzerini gördü. Bazı borsalarda bu rekor 1.440 dolar olup borsadan borsaya farklılık gösterse de ETH gün içerisinde rekor seviyelerine kadar ulaşmış oldu.

Her ne kadar ETH/USD işlem çifti bazında rekor kırılsa da Bitcoin işlem çifti (ETH/BTC) bazında hala gidilecek çok yol olduğu söylenebilir. Buna rağmen ETH fiyatına bu sene rekor getiren 3 önemli faktör, yükselişi kritik bir seviyeye kadar taşıyabilir.

İlgili Haber
Ethereum (ETH) 3,5 Yıllık Trendi Kırmak Üzere: Binance CEO'su da Beklentiyi Arttırdı

DeFi, Ethereum’a Rekor Getirdi

Ethereum’un 2020 yılında Bitcoin’in izinden gitmesini sağlayan en büyük etmen DeFi sektörü oldu. Merkezsiz finans uygulamaları daha önceki yıllarda da sektöre girmiş olsa da 2020 yılı kesinlikle diğerlerinden ayrılıyor. DeFi sektörünün toplam değeri ilk defa 10 milyar doların üzerine çıktı. Eylül 2020 tarihindeki önemli düşüş sayılmaz ise DeFi uygulamaları neredeyse yıl boyunca devamlı olarak yükseldi. Bu uygulamaların büyük bir kısmına ev sahipliği yapan Ethereum ise harcanan işlem ücretlerinin ETH bazında olması sayesinde önemli bir yükseliş yakaladı.

Ethereum 2.0 Geldi

Ethereum için 2020’nin unutulmaz olmasını sağlayan bir başka etmen ise Ethereum 2.0 oldu. Proof-of-Work (iş ispatı) tabanlı olan ETH, Proof-of-Stake (varlık ispatı) konsensüs mekanizmasına geçmek için ilk adımı attı. 2020 yılının son çeyreğinde duyurusu yapılan ETH 2.0 kontratı için 2 milyar dolardan fazla ETH toplandı. Yatırımcıların bu fonlara yaklaşık 1,5 yıl dokunamayacak olmaları ise ETH için uzun vadede bir hayli olumlu.

Bitcoin’e Gelen, Ethereum’u da Gördü

Ethereum’u rekora getiren üçüncü önemli faktör ise BTC oldu. BTC ve ETH arasındaki korelasyon sön dönemde zayıflasa da bunun 2020 boyunca devam ettiği biliniyor. Kurumsal yatırımcı belirsizlik anında BTC’ye akın ederken, ETH de bundan faydalandı.

Birçok yazımızda belirttiğimiz “BTC yatay hareketler sergilerse altcoinlere para akışları olacaktır” tezi son günlerde etkisini gösteriyor. Özellikle son günlerde BTC’deki beklentinin azalması ve yatay hareket etmesi, yönün altcoinlere kaymasını sağladı.

Önümüzdeki günlerde de BTC’nin 34.000 – 39.000 dolar seviyelerinde hareket etmesi altcoinlere olan bu para akışını büyüterek devam ettirecektir. Ancak unutulmamalı ki her zaman altcoin yatırımı yaparken BTC hareketleri de yakından takip edilmeli ve buna göre pozisyon alınmalıdır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları