Ethereum

Ethereum’da (ETH) Yeni Sisteme Geçiş İçin Önemli Bir Adım Atıldı: Geliştiricilerden Açıklama Geldi!

Dünyanın en büyük altcoini Ethereum, yeni sistemine geçiş yapabilmek için önemli bir adım attığını açıkladı.

Ethereum’un (ETH) ilk mainnet Shadow Fork’u bugün hayata geçti. Altcoinin geliştiricileri böylelikle Ethereum’un Proof of Stake (PoS) modeline geçişi için önemli bir adım atmış oldu.

Proof of Stake Öncesi Son Kontroller Yapılıyor

ETH Vakfı geliştiricisi Parithosh Jayanthi, attığı Tweet’inde Shadow Fork’unun “senkronizasyon ve büyüme durumu açısından varsayımlarını test etmek için bir yol” olduğunu söyledi. Buna ek olarak geliştirici, Shadow Fork ile beraber “mevcut testnet ve/veya mainnet üzerindeki varsayımlarının çalışıp çalışmadığını da test etmiş olacaklarını” belirtti.

Bilindiği üzere, dünyanın piyasa değeri olarak en büyük ikinci kripto parası olan ETH, şu anda kullandığı Proof of Work (PoW) mekanizmasını terk edip PoS konsensüs algoritmasına geçiş yapmak için çok aşamalı bir plan üzerin çalışıyor. Geçiş ile birlikte artık Ethereum madenciliği kavramı yok olacak ve bunun yerine ağ üzerindeki doğrulamalar “stake” sistemi ile yapılacak.

Söz konusu geçiş ile birlikte ağın çalışması için gereken enerji miktarının çok büyük ölçüde azalması bekleniyor. Bitcoin ise Proof of Work sistemi ile çalışmaya devam edecek.

“Ethereum İçin Tarihi Bir An”

Jayanthi, yaptığı açıklamasında Shadow Fork ile ana ETH ağı arasında bazı verilerin paylaşılacağını ve bu yüzden bazı işlemlerin her iki zincirde de gözükebileceği konusunda uyardı. Söz konusu Shadow Fork halihazırda 14.8 saniyelik ortalama blok zamanı ile birlikte 1.166.016 işlem gerçekleştirdi.

ETH geliştiricisi Tim Beiko’ya göre bu Shadow Fork’undan elde edilecek sonuçlar, ETH’nin PoS sistemine geçişinin zamanı konusunda büyük rol oynayacak.

İlgili Haber
Google'da Rekor Kırdı! Ethereum Merge Nedir?

Shadow Fork’unun arkasındaki isim olan ETH geliştiricisi Van Der Wijden, bu gelişmenin tarihi bir an olduğunu ifade etti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu