AltcoinBitcoinHaberler

FATF Kripto Para Rehberini Yayınladı!

Kripto para sektörünün bankalarla aynı standartlara sahip olması isteniyor.

2019 yılında ilk kripto rehberini yayınlayan kara para aklama ile mücadele kurumu Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kripto varlık kılavuzunun revize edilmiş halini yayınladı.

Yayınlanan rehberde kripto para birimleri ve dijital varlıklar ile ilgilenen şirketler için gerekli bilgilere yer verildi.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 39 ülkeyi aralıklarla denetleyen FATF, resmi yazılı açıklamasında sanal varlık sektörünün dinamik ve sürekli gelişen bir sektör olduğuna dikkat çekerek güncellemelerin önemini vurguladı.

FATF, 2021 kılavuzunun 6 temel alana odaklandığını belirtti:

  • Sanal varlıkların ve VASP’lerin tanımlarının netleştirilmesi,
  • FATF Standartlarının sabit paralara nasıl uygulanacağına dair rehberlik,
  • Eşler arası işlemler için kara para aklama ve terörün finansmanı risklerini ele almak için ülkelere sunulan riskler ve araçlar hakkında ek rehberlik,
  • VASP’lerin lisanslanması ve kaydına ilişkin güncellenmiş kılavuz,
  • “Seyahat kuralının” uygulanmasına ilişkin kamu ve özel sektör için ek rehberlik ve
  • VASP Süpervizörleri arasında bilgi paylaşımı ve işbirliği ilkeleri.

FATF ilk kılavuzunda kripto para borsaları ve sanal varlık servis sağlayıcılarına (VASP’ler) geleneksel finans şirketlerine uygulanan standartları karşılaması için çağrıda bulundu.

Ancak gelen eleştiriler ve kılavuzun uygulanması sırasında edinilen raporlar sonucunda FATF kılavuzunu güncelleme yoluna gitti ve NFT ve DeFi ile ilgili düzenlemelere yer verdiği kılavuzu yayınladı.

Kılavuzda DeFi alanının çok hızlı geliştiğine dikkat çekilerek, bu sektörde bulunan kuruluşların kara para aklama kurallarına uyması gerektikleri belirtildi.

Ayrıca kripto para alanında yapılacak düzenleme çalışmalarına DeFi sektörünün de dahil edilmesi gerektiği ifade edildi.
FATF’nin sanal varlık tanımından hariç tutulan NFT’lerin düzenlenmesi halinde bir tür finansal varlık olarak FATF’nin standartlarının NFT’lere de uygulanacağı düzenlendi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu