Haberler

FED Başkan Yardımcısı Dijital ABD Doları Hakkında Konuştu ve Tarih Verdi!

FED Başkan Yardımcısı Lael Brainard, yaptığı açıklamasında dijital dolar ile ilgili konuştu ve ayrıca bir de tarih verdi.

FED Başkan Yardımcısı Lael Brainard, ABD’de bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturulmasının muhtemelen beş yıl kadar süreceğini söyleyerek dijital doları bekleyen yatırımcıların hayallerini erteledi.

Brainard, FED yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini devralmak üzere kısa bir süre önce düzenlenen yemin töreninin ardından Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne yaptığı ilk konuşmada, FED’in halen bu konu üzerinde çalıştığını ve Beyaz Saray ile Kongre’den onay almadan harekete geçmeyeceğini söyledi.

“Güvenlik ve Tasarım Süreci Beş Yılı Bulabilir”

Brainard konuşmasında dijital doların uzun zaman alacağını belirtti. Brainard, bu projeyi FED’in inşa etmek için yıllarca çalıştığı ve hala tamamlanmayan gerçek zamanlı ödeme sistemine benzetti:

“Gerekli güvenlik özelliklerini, tasarım özelliklerini devreye sokmak beş yıl sürebilir.”

Brainard ayrıca, bankacılık sektörünün kendi karlarından kayıp yaşayacağı endişelerine değindi ve dijital dolar sisteminin muhtemelen faiz getirisi sağlamayan bir dijital para birimi olacağını söyledi.

Buna ek olarak, FED başkan yardımcısı, dijital bir doların bir yatırım aracı olarak değil de sadece ödemelere aracılık etmesini teşvik etmek için yatırımcıların sahip olabileceği dijital dolar miktarına sınırlama getirilebileceğini söyledi.

Brainard kripto paralar hakkında da konuşmuştu.

İlgili Haber
FED Başkan Yardımcısı Kripto Paralar Hakkında Konuştu!

“Dijital Dolar ve Stablecoinler Eş Zamanlı Kullanılabilir”

Brainard, Fed’in dijital bir doları piyasaya sürmesi halinde, bu varlığın stabilcoinler ve mevcut finansal sistemle bir arada var olabileceğini söyledi:

“Stablecoinler ve ticari banka paralarının yanına dijital doların bir tür tamamlayıcı olması ve daha stabil, verimli bir sistem oluşması için potansiyel görüyorum. Ayrıca bunların özel sektör inovasyonuna da aracılık edeceğini düşünüyorum.”

Brainard, CBDC varlıklarının ve işlemlerinin FED’deki doğrudan müşteri hesaplarında değil, özel sektör hesapları aracılığıyla yönetilmeye devam edeceğini doğruladı.

FED başkan yardımcısı, bir CBDC’yi piyasaya sürmemenin ABD için potansiyel zararlarından da bahsetti. Brainard’a göre Avrupa gibi bölgelerde bu tür bir alternatif oluşmasıyla birlikte ABD dolarının küresel rezerv para birimi unvanının azalabileceğini belirtti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu