HaberlerKripto Para

FED Başkan Yardımcısı Kripto Paralar Hakkında Konuştu!

Kripto para birimlerinin finansal sitemin bir parçası olup olamayacağını tartışılmaya devam ediyor.

Dün açıklanan FED tutanakları sonrası dolar endeksi yeniden 102 seviyesinin altına inerken, ABD vadelileri küçük primlerle yatay seyrine devam ediyor.

Piyasalardan negatif ayrışan Bitcoin 29.000$ sınırında işlem görürken, altcoinlerdeki kayıpların çok daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Piyasalar yönünü bulmakta zorlanırken, kripto para piyasalarına yönelik gelen negatif açıklamalarda yatırımcıların risk iştahını etkiliyor.

Bugün ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde konuşan FED Başkan yardımcısı Lael Brainard fiat para birimleri, CBDC’ler ve stablecoinler hakkında görüşlerini ifade etti.

“Riskli”

Fiat para birimlerini diğerlerine nazaran daha güvenli bulan Brainard, fiziki paralarda likidite ve kredi riski bulunmadığının altını çizdi.

ABD’deki nakit olarak yapılan ödemelerin payının %31’den %20’ye düştüğünü ifade eden Brainard bu yönelimin merkez bankası tarafından çıkarılacak güvenli bir dijital para birimiyle (CBDC) desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Stablecoinlerin CBDC’lerle aynı güvenlik standartlarını sağlamadığını belirten Brainard, stablecoinlerin ödeme sistemlerini karşı taraf riskine sokabileceğini bu nedenle kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

“Bu tür yeni para birimleri değerlerini tamamen kaybedebilir ve bu nedenle tüketiciler zarar görebilir. Bu tür paralar daha geniş ölçekte daha geniş finansal istikrar riskleri yaratabilir.”

Brainard özel para birimleri nedeniyle ABD ödeme sisteminin “duvarlı bahçelere bölünmesine” neden olabileceğini belirterek bunlara karşı mesafeli duruşunu korudu.

Brainard bunlara ek olarak dijital para ihtiyacının CBDC’ler tarafından giderilebileceğini ve bunun tamamlayıcı bir rol üstleneceğini belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu