HaberlerKripto Para

FED Üyesi Kripto Paralar ve CBDC’ler Hakkında Konuştu!

FED direktörü Lael Brainard'ın açıklamalarını aktardık.

FED direktörü Lael Brainard, Cuma günü New York’ta geçekleşen ABD Para Politikası Forumu’nda konuştu.

Stablecoinlerin ve kripto para birimlerinin küresel kullanım oranı arttığına dikkat çeken Brainard, ABD merkez bankasının dijital para biriminin finansal istikrarı desteklemede önemli rol oynayabileceğini söyledi.

“Federal Rezerv de dahil olmak üzere politika yapıcıların ödeme sisteminin geleceğini planlamaları ve istikrarı korurken yeni teknolojilerin potansiyel faydalarını öne çıkarmak için tüm olası seçenekleri göz önünde bulundurmaları gerekir.”

Diğer ülkelerdeki CBDC çalışmalarının yapılmasının yanında ABD’nin halen bir CBDC çıkarmadığına dikkat çeken Lael Brainard, bu durumun ilerleyen zamanlarda doların küresel ödemelerdeki kullanımının nasıl etkileneceğini düşünmek gerektiğini vurguladı.

“Bir ABD CBDC’si, dünyanın dört bir yanında doları kullanan insanların dijital finansal sistemde işlem yapmak ve iş yapmak için ABD para biriminin gücüne ve güvenliğine güvenmeye devam etmelerini sağlamanın potansiyel bir yolu olabilir.”

Brainard, Çin’in merkez bankası CBDC’si olan dijital yuan’ı Kış Olimpiyatlarında uluslararası ziyaretçilere sunarken, ABD’nin halen bir dijital dolar çıkarıp çıkarmamayı düşündüğünü söyledi.

ABD’nin CBDC çıkarma fikrini destekleyen Lael Brainard, ABD CBDC’sinin potansiyel etkisinin dikkate alınmasının önemini vurguladı.

ABD’nin CBDC çıkarmasını savunanlar, CBDC’nin ödeme sistemlerini düzene sokabileceğini, finansal katılımı iyileştirebileceğini ve hatta finansal istikrarı destekleyebileceğini söylerken, karşı çıkanlar ise gizlilik endişeleri de dahil olmak üzere maliyetler konusunda endişelendiklerini dile getiriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu