HaberlerKripto Para

FinCEN’den Kripto Para Şirketlerine Rusya Uyarısı!

FinCEN, ABD'li finans kuruluşlarını Rusya konusunda uyardı.

Başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere bazı kurumlar, şirketler Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uyguladı.

Rusya’nın bu ekonomik yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimlerine yönelmesi ABD’li yetkilileri harekete geçirdi.

Son olarak Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) yakın tarihte yayınladığı bir raporda ABD merkezli finansal kuruluşlarına Rusya’nın yaptırımlardan kaçma yöntemlerinden biri olarak kripto paralara ve dönüştürülebilir sanal paralara (CVC) dikkat etmeleri konusunda uyardı.

FinCEN ayrıca finans kuruluşlarından, Rusya’nın ABD ve diğer ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlardan kaçma niteliğinde olabilecek şüpheli gördükleri tüm faaliyetlerini rapor etmelerini istedi.

Raporda “ tüm finansal kurumların, Rusya’nın olası yaptırımlardan kaçınma ile ilişkili şüpheli faaliyetleri tespit edip hızlı bir şekilde bildirmeleri kritik önem taşımaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

“Henüz Şüpheli Durum Yok!”

FinCEN Başkan Vekili Him Das konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kripto para gibi yöntemler kullanarak yaptırımlarımızdan yaygın bir şekilde kaçıldığını görmesek de, şüpheli faaliyetlerin derhal bildirilmesi ulusal güvenliğimize ve Ukrayna ve halkını destekleme çabalarımıza katkı sağlıyor.”

FinCEN’in uyarısından önce de Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, Rusya’nın kripto para birimlerini kullanarak uygulanan yaptırımlardan kaçınma ihtimaline binaen kripto para borsalarından tüm Rus kullanıcıların adreslerini engellemelerini talep etmişti.

Ancak Binance, Coinbase ve Kraken gibi önde gelen kripto para borsaları yasal bir zorunluluk olmadığı sürece tüm Rus kullanıcıların hesaplarını dondurmayacaklarını açıkladı.

İlgili Haber
Kraken CEO'sundan Rus Kullanıcılara Uyarı Geldi: Borsalar, Hesap mı Donduracak?
İlgili Haber
Coinbase CEO'su: "Rusların Kripto Paralara Geçmesi Risk Teşkil Etmiyor!"
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu