AnalizBitcoinHaberler

Glassnode Detaylı Bitcoin (BTC) Analizini Paylaştı! Boğa Döngüsünün Neresindeyiz?

Glassnode'un son Bitcoin raporuna baktık.

Bitcoin’de fiyat yükseldikçe yatırımcılarda “acaba zirvede miyiz?” korkusu başlıyor. Bu korkunun etkisiyle, terste kalan yatırımcılar sert düşüşlerde panik olup zararına satış yapıyor. Peki Bitcoin’de zirvede miyiz? 58.000$ Bitcoin için pahalı bir fiyat mıydı?

Haberlerimizde de sık sık yararlandığımız analiz şirketi Glassnode Bitcoin ile ilgili detaylı bir analiz paylaştı ve boğa döngüsünün neresinde olduğumuza ilişkin soruları cevaplamaya çalıştı.

Yayınlanan analizlerden bazıları şu şekilde:

“Boğa Döngüsünde 2013 Yılına Daha Yakınız”

Analizlere göre Bitcoin hareketi daha önceki boğa koşularından 2013 modeline daha çok benziyor.

“Mart 2020’den itibaren yükselen fiyat Bitcoin’i trilyon dolarlık bir değer haline getirdi. Bitcoin eşi görülmemiş bir hareketle 10 kat arttı. Buna ‘S2F modeli’ açısından baktığınızda fiyatta erken bir artış yaşadığımız açık. Yapısal düzeyde bu artış 2013 modelini 2017’ye nazaran daha yakından takip ediyor gibi görünüyor.”

Kaynak: Glassnode

“3 dalganın henüz 1.sinin yeni tamamlandı”

Gerçekleşen fiyata göre Hodl dalgaları olarak tanımlanan bir başka indikatör, elde tutulan Bitcoin’leri yaşlarına göre gruplandırarak grafik üzerinde dalgalar halinde gösteriyor. Bu veriye göre Glassnode, her boğa döngüsünde görülen 3 dalganın henüz 1.sinin yeni tamamlandığını ifade ediyor.

Kaynak: Glassnode

“‘RC-HODL dalgalarında’ görüldüğü gibi ana zirveleri ağırlıklı olarak kısa vadeli bitcoin sahipleri belirliyor. Yaş olarak 1 aylık veya daha küçük olan bitcoinler gerçekleşen sınırın % 60’ından fazlasını oluşturmaya başladığında, döngünün büyük bir zirvesine yaklaşıyoruz.”

“Bir ay veya daha kısa sürede taşınan Bitcoinlere yakından bakıldığında, ana makro döngünün orta ve son kısımlarına doğru üç farklı zirve gördüğümüz anlaşılıyor. Hepsi birbirinden biraz farklı, ancak yine de her seferinde üç tane.”

“En Kötü İhtimalde Boğa Döngüsünün Henüz Yarısındayız”

Ağın bir bütün olarak mevcut fiyat hakkında nasıl hissettiğini anlamak önemlidir. Piyasa katılımcılarının riskin çok yüksek olduğunu düşünmeleri mevcut fiyattan satmaya istekli olmalarına neden olur. Bu risk “fırsat/maliyet oranını” görsel biçimde veren ‘Rezerv Riski metriğinde’ özetlenmiştir.

Kaynak: Glassnode

“Tarihsel olarak bakıldığında bu metrik 0.02 seviyesini aştığında sürdürülemez bir alana işaret ediyor. Yukarıda tartışıldığı gibi iki zirvenin potansiyelini varsayarsak şu anda 2017’ye kıyasla mevcut boğa döngüsünün yarısındayız. 2013 ile karşılaştırıldığında yolun üçte birindeyiz.”

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu