AnalizBitcoin

Bitcoin’e Bekleyip Yatırım Yapmak Mı Daha Çok Kazandırır? – Hemen Şimdi Yatırım Yapmak Mı?

Bitcoin fiyatı sürekli değişen bir ödeme aracı. Bitcoin'i her zaman yatırım aracı olarak görmeye başlayan kimseler nedeniyle sık sık fiyat tartışma konusu oluyor.

Bitcoin fiyatı sürekli değişen, yatırımcılarını bazen hayal kırıklığına uğratan, bazen ise yatırımcılarını milyarder ve milyoner yapan yeni nesil dijital bir para. Önce bilinmesi gereken kripto paraların bir dijital para olduğu ve itibari para birimlerinden biraz daha farklı oldukları konusu. Eğer kripto para birimi yatırımcısı olmak isteyen birisi iseniz öncelikli olarak Bitcoin hakkında biraz temel bilgileri öğrenerek yatırım yapmak daha çok kazanç elde etmenizde fayda sağlayabilir.

Bitcoin dışında binlerce kripto para varken, bugün nasıl dünyada sözü geçen para birimi ABD Doları ise kripto paralar arasında da sözü geçen Bitcoin. Binlerce para birimi var ama bu paralar arasında Bitcoin her zaman birkaç adım önde ve ilk çıkan kripto para biriminin olması bunda çok etkili olan sebeplerden.

Bitcoin fiyatı insanlar tarafından kontrol ediliyor. Belki çok fazla kaynakta ‘Bitcoin kimse tarafından kontrol edilmiyor’ diye okumuş olabilirsiniz. Yanlış, Bitcoin insanlar yani Bitcoin’e sahip olan insanlar tarafından kontrol ediliyor. Bunun nedeni ise piyasada 2 kişi Bitcoin sahibi ise bir kişinin elinde  99 Bitcoin, diğerinde ise 1 Bitcoin varsa bu durumda piyasayı 1 kişi kontrol eder ama diğerinin de %1 oranında piyasayı yine kontrol etme etkisi olur. 99 Bitcoin sahibi olan kişi satış yaparsa piyasada fiyatlar dibe çökerken, 1 Bitcoin sahibi satış yaparsa 100 dolar olan Bitcoin fiyatı 99 dolara düşebilir şeklinde düşünülebilir.

Bugünde dünyada insanlar kripto para alımı ve satımı yaptıkları sürece Bitcoin fiyatını sürekli değiştiriyorlar ve beklenmedik fiyat seviyelerinin ortaya çıkmasının arkasında yatan en etkili sebep bu oluyor. İnsanlar Bitcoin satın aldıklarında ve her 100 kişiden 10 tanesi Bitcoin satın alıp, her 100 kişiden 5 tanesi satış yaptığında Bitcoin değer kazanıyor.

Tersi bir durumda ise Bitcoin değer kaybediyor ve bu istenmeyen fiyat düşüşlerine neden oluyor. Bazen ise piyasada yaşanan gelişmeler herkes alım yaparken bir anda satış yapmalarına veya alım yapmayı durdurarak beklemelerine sebep olarak ciddi düşüşlere sebep olabiliyor. Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde yaşanan düşüşlerde bu sebeple yaşandı. Yatırımcılar Bitcoin’i 10.250 dolardan satın almışlardı ancak fiyatlar bir anda geriledi ve 1 dakika kadar kısa zaman dilimi içerisinde 8.000 dolar seviyesine geriledi. Öyle ki bazı kripto para birimi borsalarında 7.000 dolara kadar düşüş gören Bitcoin fiyatının yatırımcılar üzerinde etkisi de oldukça olumsuz oldu.

Bitcoin’i şimdi mi almalı, sonra mı?

Bitcoin fiyatı yükselecek mi? Bu soru tartışmalı yanıtlar verilmesine neden oluyor. Adı, açıklaması, kim olduğu farketmeksizin kripto para analistleri Bitcoin fiyatının yükselebilecek olduğunu ama bunun ne kadar sürede olabileceğini kısa vadede bilemediklerini açıklamaları ile belli ettiler. Analistler orta ve uzun vadede konuşmayı seviyorlar ve kısa vadede Bitcoin fiyatı tahmini konusunda açıklama yapan analistler 7.000 dolar ve daha düşük fiyat seviyelerinin görülmesinin mümkün olabilecek olduğunu düşünüyor.

Bugün 8.300 dolar seviyesinde olan Bitcoin’i satın almak kısa vadede 11.000 dolar olabileceğini iddia eden Bitcoin analistlerine göre büyük bir kazanç sebebi. Tam tersi düşünen ve kısa vadede 7.000 dolar ve altı fiyat seviyelerini görebilecek olduğunu iddia eden analistlere göre ise kısa vadede bu seviyeden alım yapmak çok büyük bir fiyat kaybına bağlı sebeplerden dolayı kayıp demek.

Orta vadeli yatırım için en iyi zaman olmayabilir!

Orta vadeli alımda da bazı Bitcoin analistleri Şubat 2020’de 5.000 dolar seviyelerine kadar bir düşüş olabileceğini iddia ediyorlar ve bu aralığa kadar neler olabileceğini bilmedikleri için bu dönemde en garanti ve güvenli alım 2020 yılı ortasına yönelik olarak yapılacak Bitcoin satın alımları olabilir. Kısa vadede Bitcoin yatırımı yapacak yatırımcılar yine büyük kazançlar elde edebilirler ancak daha fazla risk almış olacaklarını ve Bitcoin 9.000 doları görmeden yapılacak her bir yatırımın daha fazla risk barındırdığını bilerek hareket etmeliler.

Ancak 2020’de olması beklenen halving olayı nedeniyle fiyatın sene sonuna kadar artacağını düşünen analistlerin sayısı da bir hayli fazla.

Yatırımcılar Bitcoin satın almadan önce Ekim 2019 sınırları dahilinde düşüşlerin kendilerini ne kadar etkileyebilecekleri ve yükselişler durumunda ne zaman satış yapmaları gerektiğine de olası Bitcoin satın alımı durumunda hazırlıklı olmalı.

*Bitcoinsistemi.com tarafından yayınladığı güncel Bitcoin fiyat analizleri ”Bitcoin fiyatı yükselecek mi?” sorularına yanıt vermekte ve herhangi bir yatırım önerisi niteliğinde olmamaktadır. Yatırımcılar kendi kararlarını verirken analizlerinde desteği ile kendi kararlarını verebilmelidirler. Aksi durumda her zaman analizlere bağlı kalabilir ve daha büyük kayıplar yaşayabilirler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu