Kripto HaberleriEkonomiHazine ve Maliye Bakanlığından Yeni Açıklama: Artışın Sebebi Ne?

Hazine ve Maliye Bakanlığından Yeni Açıklama: Artışın Sebebi Ne?

Takip et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bugün atılan faiz adımı, TRY’nin volatilitesini daha da arttırdı. TRY’nin değer kaybının bunun devamındaki saatlerde de devam etmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yayınlandı.

Bakanlık, takriben 17:30 gibi yayınladığı açıklamasında aslında yükselişin sebeplerine üstü kapalı bir şekilde değindi.

Çin Değil, Türkiye Modeli

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada en çok dikkat çeken kısım ise şöyle ön plana çıkartılabilir:

… para ve maliye politikalarının eşgüdümü ile tüm araçlar etkin bir şekilde kullanılacaktır. Bu model ile; üretimin ithalata olan bağımlılığı nedeniyle büyümenin yüksek gerçekleştiği dönemlerde yüksek cari açık verilmesi ve büyümenin düşük gerçekleştiği dönemlerde düşük cari açık verilmesi sarmalından çıkılacaktır.”

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bu açıklamada daha önce vurgulanan “Çin Modeli” yerine “Türkiye Ekonomi Modeli” vurgusu yapılarak aslında hedefin Çin modeli olmadığı belirtildi. Bakanlık elindeki bütün araçları net bir şekilde kullanacağını belirterek aslında daha önceki yıllarda ithalat-ihracat odaklı döngüden çıkmayı hedeflediklerini de ifade etti.

Bunun ne kadar etkili olacağı henüz öngörülemese de şu an için bütün gözler yıl sonu verilerine çevrildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları