blank
AnalizKripto Para

“Herkes Para Kazanırken Ben Kaybetmeyi Başarıyorum” Diyorsanız Bu Haber Tam Size Göre!

Piyasa alev almış, dumanı üstünde, yok mu para kazanmak isteyen diye bağırırken siz bir yolunu bulup para mı kaybediyorsunuz? Hatalarınız yazımızda

Son günlerde Bitcoin, ETH, XRP ve altcoinler de nereye bakarsanız bakın kazanan insanların sevinç naralarıyla karşılaşıyorsunuz.  Piyasa alev almış, dumanı üstünde yok mu para kazanmak isteyen diye bağırırken siz bir yolunu bulup para mı kaybediyorsunuz ? Emin olun yalnız değilsiniz ve yine emin olun sizi yalnızlığa terk etmeyen binlerce yatırımcıyla aynı hataları yaptığınız için para kazanamıyorsunuz.

Aynı anda milyonlarca insanın para kazanmak için işlem yaptığı bir ortamda, herkesin para kazanması mümkün değildir. Kimilerinin kazancı aslında başka birinin kaybı anlamı taşımaktadır. Bu durumda sizi bir adım öne geçirecek en önemli unsur tecrübedir.

Borsa, yatırım ve iş dünyası deyince akla ilk gelen isimlerden olan, ünlü milyarder Warren Buffet’e yatırımcılara söyleyeceğiniz en önceli şey nedir? denildiğinde, Buffet “Hem cebinde parası olan birini, hem de paradan ziyade tecrübeye sahip başka bir kişiyi düşünün. Bu iki insan bir araya geldiğinde deneyimli kişi parayı kapar, paralı kişi de tecrübe kazanır.” demiştir. Göreceğiniz üzere her kayıp sizde bir tecrübe oluşturacağı gibi, para kazanmanın temel anahtarı da kazanılan bu tecrübelerde gizlidir . Bazen tecrübelenmek yetmeye bilir. Kazandığınız tecrübeleri iyi değerlendirip yanlışta ısrar etmemenizde başarının anahtarları arasındadır.

Buffet’ın yatırımcılara tavsiyelerini kısa kısa değinmek istiyoruz.

1. Yatırımı “çeşitlendirmek” her zaman İsabetli bir taktik değildir

Evet bir çok yatırım duayeninin aksine Buffet’a göre, yatırımları takip etmek çeşitlendirmekten daha önemli. çeşitliliğin takibi zorlaştırmasına müsaade edilmeden gerekirse tek enstrümanda uzun vadeli ve iyi düşünerek yatırım yapmanın daha sağlıklı olabileceğini hatırlatıyor.

Buffet’a göre aç bir kurt gibi bulduğu her ava saldırmaktansa, fırsat kollayıp sağlamlığına güvendiğiniz alanlara, yüklü miktarda yatırım yapmak daha mantıklı. Buffet’a ait şu söz tam da durumu açıklıyor.

” Fırsatlar her zaman gelmez. Gökten altın yağıyorsa altına büyük bir kova koyun. Küçük bir bardak değil!”

2. İlk önce kendinize yatırım yapın

“Kendinize her gün bir saatlik zaman ayırın ve bu süre içerisinde becerilerinizi artırmak için çalışın”.

3. Kendinize güveniniz tam olsun

Yatırımcıların başarılı olmak için korkuları yenmesi gerektiğini hatırlatan Buffet, sürü psikolojisinden kurtulmak gerektiğini, başkaları mı, ben mi  doğruyum ikileminden çıkarak, düzgün analizlerle kendilerine güvenmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

4. Sadece size mantıklı gelen yatırımlar yapın

Karmaşık hesaplar ve analizlerle uğraşmak yerine zamanınızı daha mantıklı, sade ve anlaşılır hesaplara yöneltin. Size karmaşık gelen alanlardan hemen uzaklaşın.

5. Gördüğünüz her habere İtibar etmeyin

Akıl ve mantık süzgecinden geçirilmemiş hiç bir bilgiye itibar etmeyin. Size mantıklı gelmeyen haberleri sorgulayarak olaylara yaklaşın.

6. Hatalarınızdan ders alın ve yolunuza devam edin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kazanç kapısını aralamanın en önemli unsuru tecrübedir. Ders çıkarılmamış yaşanmışlıkları tecrübe olarak değerlendirmek mümkün değildir. Buffet, Yatırımcıların hatalarını bir deftere yazmalarını, sonra bunları inceleyip hatalarını bulmalarını bir daha aynı tuzağa düşmemelerini öğütlüyor.

7. Sadece günü kurtarmaya çalışmayın

Günlük hırsların az araştırma ile konuya motive olunmadan yatırım yapılmasına neden olduğunu savunan Buffet, yatırımcılara daha akılcı ve sakin düşünerek yatırım yapmayı tavsiye ediyor.

Unutmayın altın yumurtlayan tavuğa yatırım yaptıysanız onu kesmenin yada satmanın anlamı yoktur.

Eğer herkesin para kazandığı bir piyasada para kaybediyorsanız. Yukarıdaki maddelerin bir veya bir kaçında hata yapıyorsunuz demektir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu