AltcoinAnalizBitcoinKripto Para

Herkesin Sorusunun Cevabı Bu Haberde: Bitcoin Ve Altcoin Fiyatlarını Ne Düşürdü? – Beklentiler Ne?

Bitcoin ve altcoin piyasaları geçtiğimiz 24 saat içerisinde büyük çöküş yaşadı.

Son 24 saat hakkında kripto para yatırımcılarının arasından istisnasız herkesin kabul ettiği bir gerçek var: piyasalar çöktü! Peki ama bu çöküşün nedeni neydi? Herkes iddialarını, tezlerini ortaya attı ama gerçek neydi? Aslında bu durumun olacağı daha önceden biliniyor muydu? Hepsinin cevabı için okumaya devam edin.

Kripto para birimleri 2017 yılında bildiğiniz gibi 20 bin dolar rekorunu kırdı. Aslında bu rekor beraberinde büyük yıkım getirmişti. Herkes değil ama büyük ve tecrübesiz çoğunluk için ‘hayat karartıcı’ etkileri olan yıkımın etkileri bugün bile hissediliyor. Binlerce Bitcoin yatırımcısı 18 bin dolar, 19 bin dolar ve bu seviyelere yakın noktalardan yatırımlar yapmışlardı.

Hepsinin hayalinde “Bitcoin 40.000 dolar olacakmış, baksana 3 aya 80.000 dolar olacak diyorlar hemen elinde avucunda ne varsa sat ve Bitcoin al!” düşüncesinin gerçek olacağı beklentisi vardı. Ne mi oldu? Bitcoin öyle büyük hızla değer kaybetti ki ne balinalar onu durdurabildi, ne de o dönemde “Bitcoin şu şu gün 40.000 doları görüyor, 40 diyorum ama sen 50.000 say düşükten söyledim!” tahminlerini ortaya atanlar…

Ne Mi Olmuştu? 3 Yıl Önceye Gideceğiz Ama Siz “Aynısı Bugün De Oluyor” Şaşkınlığı Yaşayacaksınız

Ortalama 3 yıl kadar önce (biraz daha fazla) Bitcoin fiyatı bir Aralık günü bazı borsalara 20.078 (yirmi bin yetmiş sekiz) dolar seviyesini gördü. Türkiye o zamanlar oldukça soğuk havanın etkisindeydi ancak o gün yatırımcılar sokağa kısa kollu tişörtle çıksalar bile üşümeyecek, aksine “sevinçten terledim” diyebilecek kadar heyecanlılardı.

Ne de olsa %100’ün çok daha üzerinde değer kazanan paraları vardı. Düşük fiyattan aldıkları Bitcoin ve altcoinler yüzlerce kat değer kazanmıştı. Ama bu kimseler şanslı olanlardı… Bir de işin görünmeyen, 50 derecelik çöl ortamında bile üşüyecek kadar endişe ve stres yaşayan insanlar vardı. 20.078 dolar ve civarından yatırım yaptıktan sonra hızlıca Bitcoin 18 bin dolar, 15 bin dolar, 13 bin dolar gibi seviyelere gerilemeye başladı ve haliyle bu yatırımcılar büyük kayıplar yaşadılar. O dönemde çoğu bugün yine açıklamalar yapan ve piyasayı gazlayan analistler “bakın 20 bin dolar olacak sana 40 bin dolar, 20 bini gördük ya piyasa değeri olacak 1 trilyon dolar kurumsal yatırımcılar akın edecek” diye paylaşımlarda bulunmuşlardı.

Hayaller ve hayatlar elbette ki farklıydı. Bitcoin fiyatı 20 bin dolar rekorunu kırdıktan hemen sonra geriledi, geriledi, bir kez daha geriledi ve zaman içerisinde 3 bin dolarlı seviyelere kadar düştü. 2017 yılından 2020 yılı Kasım ayına kadar asla belirli seviyenin üzerine gelemedi. Hele hele 15 bin dolarlı seviyelere 3 yılı aşkın süredir gelmemişti. Bugünlerde yine 19 bin dolarlı seviyeleri gördü ancak 16.218 dolara kadar düşüş yaşadı.

O zaman ne mi olmuştu? Bugün kripto para birimlerinin fiyatı neden mi düşüyor? Hepsinin yanıtını aslında anlamak çok basit: hiçbir yatırım asla hep yükselmez.

Bugün Coinbase CEO’sunun kripto paralar ile ilgili olumsuz açıklamaları ve bir süredir çekim işlemleri askıda olan OKEx borsasının çekim işlemleri açması piyasadaki düşüşleri ateşleyen unsurlar oldu.

İlgili Haber
Bitcoin'de Yaşanan Düşüşün Nedeni Belli Oldu

Her ne kadar bu haberler düşüşü başlayan olaylar olsa da, aslında BTC fiyatı oldukça fazla yükselmiş ve bir düzeltme hareketine maruz kalması bekleniyordu. Bu sebepler de üst üste gelince düzeltme hareketi kaçınılmaz oldu ve 16.200 dolarlara kadar bir geri çekilme görüldü.

Yatırımcıların unutmaması gereken en önemli şey; bir ürünün sürekli olarak yükselmeyecek olduğudur. Her ürün önünde sonunda yükseldiği seviyeden düşecektir.

Size soralım daha iyi anlayın; 1 lira değerine sahip BSCOİN adlı (hayali) kripto para biriminden 1.000 adet satın aldınız, 1.000 lira ödediniz. 3 ay sonra 1 liradan aldığınız BSCOİN oldu mu size 1 adeti 500 lira! Ne yaparsınız? Yüzlerce kat kazanç elde ettiğiniz için satış yaparsınız. Yatırımcılar bugün bunu yapıyor, piyasada isterse borsa etkisi olduğu iddia edilsin, isterse farklı etkiler ortaya atılsın bugün kripto para birimlerini bazı analistlerin dediği gibi düşürebilecek en etkili ve güçlü sebep yapılan toplu satışlar. Bunun ardında da balinalar ve yatırımcıların 2017 senaryosunun tekrarlayacağına olan inançları yatıyordu ki bu durum kısmen gerçek oldu bile.

Bu sebeple yatırımcılar aşağıda belirlediğimiz destek ve direnç noktalarına göre, mutlaka stop emirleri kullanarak ve en kötü senaryoyu hesap ederek yatırım yapmalılar.

Yatırımcılar için aslında en büyük yatırım kendilerine yaptıkları yatırımdır. Bugün bu piyasada zarar etmiş olabilirsiniz ancak bu zararlardan bir takım dersler çıkarırsanız sonraki yatırımlarınızda kazanan tarafta olma şansınız büyük oranda artacaktır…

İlgili Haber
Kripto Paralar Büyük Düşüş Yaşadı – Bitcoin Ve Ethereum’da Son Durum Ne? – İşte Önemli Seviyeler!

Ayrıca özellikle yeni yatırımcıların mutlaka aşağıdaki tavsiyeleri okumasını ve uygulamasını öneriyoruz.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir. İçerikte analist ismi belirtilmemiştir. Hazırlanan bu özel içerik görüş içeriğidir ve piyasa koşulları, analist açıklamaları, ünlü stratejistlerin yorumları hesaba katılarak üretilmiştir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu