BlockchainHaberler

Hindistan Blockchain Destekli Oy Kullanma Sistemine Geçişe Hazırlanıyor

Blockchain teknolojisinin kullanım alanı genişliyor.

Hindistan’da seçmenlerin kendi eyaletleri dışında oy kullanmalarına imkan veren blok zincir destekli oylama denemeleri yakında başlayacak.

The Wire’nin haberine göre; Baş Seçim Komiseri Sunil Arora, seçmenler için uzaktan oy kullanma imkânı için denemelerin yakında başlayacağını söyledi.

Hindistan Seçim Komisyonu, ülkenin uzak noktalarında bulunan vatandaşların kimliklerinin doğrulanarak güvenli bir şekilde seçimlere katılmalarını sağlayacak bir çalışma yürüttü.

Vatandaşlar güvenli IP adresleri verilmiş oy kullanım cihazları üzerinden oy kullanılabilecek. Web kamerası aracılığıyla oy kullanan kişinin kimlik bilgileri tespit edilebilecek.

Blok zincirin sistem üzerindeki rolü kimlik tespitinden sonra geliyor. Buna göre, oy kullanımı ile birlikte, ağ üzerinde elektronik oy oluşturulacak. Kişiselleştirilmiş elektronik oy pusulaları zincir üzerinde güvenli bir şekilde şifrelendikten sonra ağ üzerinden seçime katılan siyasi partilere gönderilecek.

Habere göre, sistem evden oy kullanmaya izin verecek şekilde tasarlanmadı. Vatandaşlara belirli bir seçim bölgesine seyahat etmeden bulundukları yerdeki seçim merkezinden oy kullanma imkanı sunulması amaçlanıyor. Projenin henüz başlangıç aşamasında olduğu ve denemelerden sonra daha da geliştirilebileceği açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri son iki seçimdir, seçimlere şaibe karıştığına ilişkin iddiaları tartışıyor. Bu seçimlerde, Rusya’nın müdahale iddiasından tutun da posta yolu ile gönderilen oyların değiştirildiğine ilişkin bir çok iddia ortaya atıldı.

Bu tartışmalar arasında blockchain teknolojisi seçimlerin güvence altına alınabilmesi yönünde örnek oluşturacak çalışmalara ev sahipliği yapıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu