Kripto Para

Hindistan’dan Sonra Şimdi de Başka Bir Asya Ülkesi Bitcoin ve Kripto Para Kazançlarından Vergi Alacak!

Kısa bir süre önce Hindistan kripto para yatırımcılarından yüzde 30 vergi almaya başlamıştı. Şimdi başka bir ülke Hindistan'ın yolundan gidiyor.

Endonezya, 1 Mayıs’tan itibaren kripto para işlemlerinden ve sermaye kazançlarından %0,1 oranında katma değer vergisi (KDV) almayı planlıyor.

“Kripto Paralar, Para Birimi Değil de Emtia Olduğu İçin Vergilendirilmeli”

Reuters tarafından verilen bilgiye göre, vergi yetkilisi Hestu Yoga Saksama Cuma günü yaptığı açıklamada, hükümetin Bitcoin ve kripto varlıklara gelir vergisi ve KDV uygulayacağını ve kripto paralara bir düzenleme yapmak için çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.

Hestu Yoga Saksama, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“”Kripto varlıklar, ticaret bakanlığı tarafından bir emtia sınıfı olarak tanımlandığı için KDV’ye tabi olacak. Kripto paralar para birimi değildir.”

Bu gelişme ile birlikte Endonezya’da uygulanacağı öğrenilen %0.1’lik sermaye kazancı vergisi, ülkede hisse senedi ticaretine uygulanan vergi oranlarına eşitlenmiş oldu.

Endonezya’da Kripto Kullanıcıları Artıyor

Endonezya’da kripto para ticareti Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Düzenleme Kurumu tarafından düzenleniyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan araştırmalara göre, 273 milyon kişilik bir nüfusa sahip olan ülkede 7.4 milyon vatandaşın kripto para yatırımı yaptığı ortaya çıktı. Bu sayı, bir önceki yıla göre iki kat bir artış anlamına geliyor.

Bir diğer Asya ülkesi olan Hindistan’da da hem kripto varlıklara hem de kripto borsalarına sert tutum gösterilmeye devam ediliyor. Hindistan, sürpriz bir karar ile ülkedeki yatırımcıların kripto ticaretinden elde ettiği gelirin %30’unun vergi olarak ülkeye geri ödenmesine karar vermiş ve bu karar kripto topluluğu tarafından oldukça sert eleştiriler almıştı.

İlgili Haber
Hindistan'daki Kripto Vergisine Yönelik Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!

Hindistan’da ayrıca kısa bir süre önce kripto borsalarına da çeşitli operasyonlar düzenlenmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu