Bitcoin

Honduras Merkez Bankası, Bitcoin’in (BTC) Ülkede Meşru Para Birimi Olacağına Dair İddialara Cevap Verdi!

Honduras Merkez Bankası, ülkede son zamanlarda çıkan Bitcoin'in meşru para birimi olacağına dair söylentilere cevap verdi.

Honduras Merkez Bankası (BCH), sosyal medyada yer alan ve ülkenin Bitcoin’i meşru para birimi olarak tanıyacağına dair söylentilere son verdi.

“Honduras’ta Tek Meşru Para Birimi Lempira’dır”

Ülkenin merkez bankası, İspanyolca olarak yaptığı açıklamasında konuyla ilgili olarak şunları ifade etti:

“Ülkemizde mevcut durumda Bitcoin regüle edilmiyor. Honduras Merkez Bankası, Honduras’ta meşru para birimi dağıtabilen tek kurumdur ve bu meşru para birimi yalnızca Lempira’dır.”

Ülkenin yaptığı bu açıklama, Twitter’da yer alan ve Honduras başkanı Xiomara Castro’nun, geçtiğimiz yaz El Salvador’un yaptığına benzer bir şekilde ülkede Bitcoin’i meşru para birimi olarak ilan edeceğine dair söylentilere cevap olarak yapıldı.

İlgili Haber
İddiaya Göre Honduras Bugün Bitcoin'i Resmi Para Birimi Olarak İlan Edecek!

Kısa bir süre önce ülkede Bitcoin’in resmi para birimi olarak ilan edileceğine dair söylentiler yayılmış ve ülke başkanının bu duyuruyu yapacağı tarih olarak da geçtiğimiz Pazartesi gösterilmişti. Söylentilerin büyümesiyle birlikte ülkenin merkez bankası konuyla ilgili olarak açıklama yapma gereği duydu.

“Ülkede Bitcoin ve Kripto Paralar ile Yapılan Ödemeler Denetlenmiyor ve Garantili Değil”

Ülkenin merkez bankası, 2020 ve 2021 yıllarında yayınlanan iki farklı resmi duyuruya atıfta bulunarak ülke topraklarında kripto paraların bir ödeme yöntemi olarak kullanılması konusunda merkez bankasının herhangi bir denetimi ve garantisi olmadığını hatırlattı.

Buna ek olarak Honduras Merkez Bankası, kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) çıkarmak ile ilgili bu para birimlerinin fizibilitesini belirlemek için “çalışmalar ile kavramsal, teknik ve yasal analizlerin” devam ettiğini söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu