BlockchainHaberlerStellar

IBM Şirketi Kripto Para Çıkarıyor

New York merkezli ve dünyadaki en büyük bilişim şirketlerinden birisi olan International Business Machines (IBM) de Blockchain Çözümleri Yöneticisi olarak görev yapan Jess Lund, şirketin bir süredir merkez bankaları ile çalıştığını ve kısa bir zaman içerisinde bir merkez bankasıyla beraber kripto para çıkaracaklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada Lund, Stellar altyapısını kullanan bir kripto para olacığını dile getirdi. Bu tarz merkez bankası destekli dijital paralara Central Bank Digital Currency (CBDC) adı veriliyor. “Para birimi ne zaman gelecek?” sorusuna da “Çok yakında” şeklinde cevap veren Lund, merkez bankaları haricinde bir çok finansal kurumla daha çalıştımalarını sürdürdüklerini ifade etti. Ancak çalışmalar arasında hangi ülkelerin merkez bankaları olduğu bilgisi henüz net değil.

Birçok Ülke Merkez Bankası Destekli Kripto Para Çıkarmak İstiyor

Endonezya Merkez Bankası bu yıl içerisinde kendi kripto para birimlerini çıkarma girişiminde olduğunu açıkladılar. Ayrıca dünyanın en büyük kripto para hacmini elinde tutan Çin’in de dijital parasını çıkarmak istediği iddialar arasında.

Bilindiği gibi Venezuela kendi kripto parası olan Petro’yu piyasaya sürdü. Ancak önce ABD tarafından gelen yasaklama ardından Rusya Hükümeti tarafından gelen “destek vermiyoruz” açıklamaları Petro’yu iyice zora soktu.

Dünyanın Buna İhtiyacı Var

Bugün birçok büyük şirketi kripto para çıkarma isteğinden de anlayacağımız gibi dünyanın buna ihtiyacı var. Çünkü örnek olarak bugün ABD ye yaptığını bir Swift (para transferi) ortalama olarak 5 – 6 gün arasında yapılabiliyor. Ayrıca yapılan transferlerin yüzde 90’ı başarılı olabiliyor. Hal böyleyken neredeyse ABD gidip parayı elden vermeniz daha kolay bir hal alıyor. Kripto paralarda ise durum farklı. Bugün dünyanın neresine gönderirseniz gönderin dakikalar içerisinde gönderdiğin miktar istediğiniz kişiye ulaşıyor. Ayrıca sistemin işlemesini sağlayan blockchain teknolojisi bir iradenin elinde olmadığı için sizden bir ücret talep edilmiyor ve çok güvenli bir şekilde işleminiz tamamlanıyor.Fakat şirketlerin tek derdi bu kripto paraların anonim olmasından ziyade bir merkez bankası tarafından destekli olması.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu