HaberlerKripto Para

İşgal Altındaki Ukrayna Elektronik Para İşlemlerini Askıya Aldı!

Rusya'nın işgali sonrası Ukrayna merkez Bankası da bir dizi kısıtlama kararı aldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline başlamasından sonra Ukrayna Merkez Bankası, ülke genelinde sıkıyönetim ilan edilmesi ile ilgili olarak bir dizi karar yayınladı.

Ukrayna merkez bankası aldığı kararalar ile elektronik para basılmasını ve elektronik cüzdanların yenilenmesini de yasakladı.

Merkez bankası açıklamasında bankalara “elektronik para ihracını, elektronik cüzdanlara elektronik para gönderilmesini ve elektronik para dağıtımını”  askıya alma talimatı verdi.

Buradaki e-para ifadesinden bir PayPal hesabında veya dijital bankada tutulan dijital biçimdeki itibari para birimlerinin kastedildiği değerlendiriliyor.

Merkez bankasının elektronik para kelimesi ile bir merkez bankası dijital para birimini mi yoksa kripto para birimlerini anlatmak istediği net değil.

Zira Ukrayna’da merkez bankasına “bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC)” ihraç etme yetkisi verilmişti.

Ukrayna’da merkez bankası elektronik para dışında döviz piyasası ile ilgili de bazı kısıtlamalar getirdi.

Açıklamada “Döviz satışı dışında Ukrayna döviz piyasasının işlemleri de durdurulmuştur. Banka hesaplarından nakit çekim miktarı da 100 bin grivna ile sınırlandırılmıştır.” denildi.

Merkez bankası açıklamasında, ülkenin finansal sisteminin istikrarlı işleyişi ve kritik altyapı tesislerinin kesintisiz çalışmasının sağlanması için söz konusu adımların atıldığına dikkat çekti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu