coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiJerome Powell'ın Bugünkü Kritik Konuşmasından Önce Üst Düzey FED Yetkilisinden Önemli Açıklamalar...

Jerome Powell’ın Bugünkü Kritik Konuşmasından Önce Üst Düzey FED Yetkilisinden Önemli Açıklamalar Geldi!

Chicago FED yetkilisi Austan Goolsbee, katıldığı konuşmada ABD ekonomisinin önümüzdeki dönemki hamlelerini tartıştı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Yakın zamanda Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde bir konuşma yapan Chicago FED yetkilisi Austan Goolsbee, mevcut ekonomik durum ve FED’in enflasyona yaklaşımı hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Goolsbee, FED’in enflasyonu bir resesyona neden olmadan hedefine geri döndürme kabiliyetine olan güvenini dile getirdi ve bunu “nadir” bir başarı olarak nitelendirdi. Ücretler çoğunlukla fiyatların gerisinde kaldığından, enflasyonu tahmin etmek için kısa vadeli ücret hareketlerinin kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Ayrıca, daha fazla politika sıkılaştırması olmadan ve büyümede sadece mütevazı bir yavaşlama yaşanarak enflasyonun yakında hedefine ulaşabileceğini gösteren bazı analizler paylaştı. Yetkiliye göre bu durum, ABD’nin geçmiş alışkanlıklarına ters düşen, istihdam kaybı olmaksızın enflasyonun yavaşladığını gösteren son verilerle destekleniyor.

Goolsbee, enflasyonu yavaşlatmak için iş kayıplarının kaçınılmaz olduğu görüşüne karşı çıktı ve bunun yakın vadeli bir politika hatası riski taşıdığını belirtti. FED’in politikasını mevcut ekonomide geçerli olmayabilecek tarihsel ilişkilere bağlama konusunda “ekstra dikkatli” olması gerektiğini vurguladı.

Goolsbee’ye göre önümüzdeki birkaç çeyrekte enflasyonda devam edecek ilerlemede konut sektörü kilit rol oynayacak ve artan konut fiyatlarının piyasa kiralarını da artırma riski bulunuyor. Goolsbee ayrıca beklentilerin ve FED’in kredibilitesinin önemini belirterek, enflasyon hedefinin %2’den yukarı çekilmesi yönündeki önerilerin oldukça riskli olduğunu ifade etti.

İlgili Haber
Son Dakika: ABD'de Beklenen Kritik Büyüme ve İşsizlik Verisi Açıklandı! İşte Bitcoin'in İlk Tepkisi

Goolsbee, petrol fiyatları, Çin’deki ekonomik durgunluk, ABD’de uzun süreli otomobil fabrikası grevi ya da hükümetin “yıkıcı” bir şekilde kapanması gibi risklere de dikkat çekti.

Goolsbee, bulguların 2021’deki enflasyon patlamasının büyük ölçüde arzla ilgili olduğuna işaret ettiğini ve arzdaki iyileşmelerin göz ardı edilmesinin gereğinden fazla hamle yapılmasına yol açabileceğini belirtti. Bununla birlikte FED yetkilisi, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin iyi bir şekilde sabitlendiğine ve enflasyonun eskisinden daha az ekonomik sancıyla düşürülmesine yardımcı olabileceğine inanıyor.

Goolsbee, bir sonraki toplantıda ne yapacağına karar vermediğini ve hala uzun vadeli faiz oranlarının neden arttığını anlamaya çalıştığını söyleyerek sözlerini tamamladı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail