Kripto HaberleriHaberlerKanadalı Politikacı, CBDC'ler Hakkında Konuştu: "Mevcut Para Sistemi Tamamen Sıfırlanmalı!"

Kanadalı Politikacı, CBDC’ler Hakkında Konuştu: “Mevcut Para Sistemi Tamamen Sıfırlanmalı!”

Takip et

Kanada Halk Partisi’nin kurucusu Maxime Bernier, mevcut fiat para sisteminin modasının geçtiğini ve sıfırlanması gerektiğini öne sürdü.

Kitco News ile yaptığı bir röportajda konuşan Bernier, merkez bankalarının aşırı baskıları nedeniyle “değersizleştirme” olarak tanımladığı mevcut para sistemini eleştirdi.

Kanadalı Politikacı: “Gelecekte Emtia Destekli Para Sistemine Geçilecek”

Bernier’e göre sıfırlama muhtemelen gelecekte gerçekleşecek ve bunun için para sisteminin eskiden olduğu gibi altın gibi bir emtia ile desteklenmesi gerekiyor. Çin ve Rusya gibi ülkelerin bir emtiaya dayalı para birimlerini piyasaya sürmeyi planladıklarını belirtti:

“Emtia destekli bir para sistemi hayata geçecek. Ne zaman olacağını bilmiyorum ama itibari para sistemi çok uzun süre yaşayamaz. Ondan sonra, 19. Yüzyılda olduğu gibi altın ya da diğer emtialara dayalı bir paraya sahip olarak uluslararası bir parasal sıfırlama yapmamız gerektiğine inanıyorum.”

İlgili Haber
Ripple'dan (XRP) Kanada Hamlesi Geldi: CEO Garlinghouse Açıklama Yaptı!

CBDC’nin Olası Etkileri

Merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) fiat para sisteminin olası bir alternatifi olarak öne sürüldüğünü belirtmek gerekir. Özellikle, birkaç merkez bankası CBDC’lerle ilgili araştırmalara başladı. Bu paraların Blockchain tabanlı olacağı düşünüldüğünden kripto para dünyası tarafından da takip ediliyorlar.

Ancak Kanadalı politikacı, CBDC’lere karşı olduğunu ifade ederek, bunun devletlere kitleleri kontrol etme ve totaliter rejimleri körükleme yetkisi vereceğini belirtti:

“Bir merkez bankası dijital para birimi, ülkelerin yaptığınız her şeyi kontrol etmesinin bir yolu olacaktır. Tüm harcamalarımızı ve banka hesaplarımızı kontrol etmenin başka bir yöntemi olacaktır. Bunu istemiyoruz ve buna ihtiyacımız yok.”

Bernier CBDC’ye gerek olmadığını çünkü mevcut banka kartları ve e-transferlerin önerilen dijital para biriminin hedeflerinin çoğunu gerçekleştirdiğini belirtti.

Kanadalı isim, CBDC’nin öngörülen tehlikeleri konusunda kitleleri eğitmek için görevini kullanacağını da sözlerine ekledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları