Bitcoin MadenciliğiKripto Para Madenciliği

Kazakistan, 2021 Yılında Madencilikte İlk 3’e Girebilecek Mi?

Orta Asya ülkesi, petrol zengini Kazakistan'ın kripto para birimi madenciliğinde ilk 3'e girip giremeyeceği merak konusu oldu.

Kazakistan hükümeti geçtiğimiz aylarda ülkede kripto para birimlerini değil ancak madenciliğini yasallaştıran bazı adımlar atmıştı. Kısa vadede attıkları bu adımlar ile ülkenin 700 milyon dolardan daha fazla madencilik yatırımı çekecek olduğuna ve buna dair planlar eklediklerine inanan Kazakistan hükümetinin bu hedefinde başarılı olup olamayacağı yeniden gündeme geldi.

Kripto para birimi madenciliği konusunda Kazakistan hükümetinin beklentisinin ilk 3’e girmek olduğu, ülkede ABD ve Rusya’ya oranla madencilerin sayısının normal düzeyde artışta olmasının sebebinin ise ucuz enerji fiyatları olduğu belirtiliyor. Ancak ABD’ye göre demokratik değerler konusunda çok geride olan, Rusya’ya oranla ise iklimlendirme açısından daha fazla enerji harcaması yapılması gereken ülkelerden biri olan Kazakistan’ın uzak bölge yatırımcıları için şimdilik 1. sırada tercih edilecek bir ülke olmadığından söz edilmekte.

Ancak Kazakistan hükümetinin özellikle hedeflerinin gerçek olmasının önünde büyük engeller olmadığı, gelecek dönemde özellikle de bundan kısa süre sonra yüzlerce kripto para madencisini ülkeye çekebileceğinden söz ediliyor. Kazakistan’da özellikle çok büyük sorunlar olmaması, ülkenin ekonomik açıdan kendine yetebilecek petrol ve benzer kaynaklara sahip olması, komşuları ve dünya ile yakın ilişkilerinde büyük problemler bulunmaması yatırımcıların ülkeden kaçmasına sebep olmuyor aksine yakınlaşmasına sebep oluyor.

Kripto para birimi madencilerinin özellikle de Kazakistan’ı gelecekte ilk 3 arasında tercih edip etmeyeceklerini ise yine zaman belirlemiş olacak.

*Kazakistan’da bazı yasal şartlar mevcut ve şartlara uyulması gerekli.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu