BitcoinHaberler

Korku Endeksi Zirve Yaptı, Tüm Piyasalar Düştü, Bitcoin’de (BTC) Son Durum Ne?

Piyasalara hakim olan korku, piyasalarda kırmızı rengi hakim kıldı.

Piyasalarda bir süredir devam eden risk iştahı İngiltere’den gelen “koronavirüste mutasyon” haberleri ile birlikte yerini korkuya bıraktı.

Salgının İngiltere, Hollanda, İtalya, Danimarka gibi Avrupa ülkelerinde mutasyona uğradığı ve yayılım hızının arttığı bilgileri paylaşıldı. Mutasyona uğrayan virüsün öldürücülük ve vücutta hasar bırakma oranlarında bir değişim olup olmadığı ise şuan da bilinmiyor. Aşıların mutasyona uğrayan virüs nedeniyle işlevsiz kalıp kalmayacağı da bilinmeyen konular arasında.

Tüm piyasalar, bu olumsuzluklar ve belirsizliklerin etkisiyle Avrupa borsaları öncülüğünde haftaya %5’e varan düşüşlerle başladı. Bu sebeplerle yatırımcıları yeni haftaya dikkat etmeleri konusunda uyarmıştık.

İlgili Haber
Yatırımcılar Dikkat! Yeni Haftada Bitcoin ve Altcoinler "Çıldırabilir"

Haberin hafta sonu duyulmasıyla Bitcoin’nin tepki vermemiş olması, yatırımcıları kısmen yanılttı. Borsaların açılmasıyla beraber oluşan panik ve satış dalgasından Bitcoin’de nasibini aldı. Son 24 saatte %3.17 oranında düşen Bitcoin 22.600$ seviyelerinden işlem görüyor. Bitcoin her ne kadar bir süredir olumsuz haberlere tepki vermiyor olsa, oluşan panik dalgasının dışında kalamadı. Bu düşüle birlikte piyasa değeri 20 milyar dolar eriyen Bitcoin’nin bugünkü piyasa değeri 420 milyar dolar bandında.

İlgili Haber
Bitcoin (BTC) Açgözlülük Endeksi Yeniden Zirvede, Geçmişte Fiyata Nasıl Yansıdı?

Son dönemde risk iştahının artmasıyla hem borsa, hem Bitcoin kanadında rekorlar getiren ralliler görüldü. Ancak Avrupa’dan gelen olumsuz haberler, risk iştahının yerini korkuya bıraktı. ABD’den gelen 900 milyar dolarlık paket haberi de, yatırımcıların tedirginliğini gidermeye yetmedi.

Piyasalardaki korku ve belirsizliği ölçen CBOE Volatility endeksi son 1.5 ayın zirvesine çıktı. Şuan 30 puanda olan endeks Mart 2020’de büyük düşüşle birlikte 80’e çıkmıştı. Türkiye saati ile 16.30’da Dow Jones’un açılmasıyla satışların bir süre daha devam edebileceğini belirten uzmanlar, yatırımcıları aşağı ve yukarı yönlü sert hareketler görülebileceği konusunda uyardı.

S&P 500 (SPX) Volatilite Grafiği – Kaynak: Tradingview
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu