Kripto HaberleriHaberlerKripto Para Borsaları Düzenleyici Netlik İstiyor!

Kripto Para Borsaları Düzenleyici Netlik İstiyor!

Takip et

Tüm dünyanın ilgi odağı olan dijital varlıklar günden güne önemli bir yatırım varlığı haline geldi. Kripto paralara yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği ülkelerden biri de Güney Kore oldu. Bu da ülkede kripto paralar için kurumsal altyapı hazırlanması için zemin hazırladı.

Güney Kore menkul kıymetler borsası Korea Exchange (KRX) CEO’su Sohn Byung-doo 2021 Global ETP Konferansı’ndaki konuşmasında kripto para piyasasındaki yatırımcıların korunması ve bu bağlamda da gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Kripto para piyasalarının sermaye piyasalarından farkı olmadığını söyleyen KRX CEO’su dijital varlıkları nasıl benimsememiz gerektiğinin artık anlaşılması gerektiğini belirtti.

Yerel finans otoritelerinin Bitcoin ve kripto para birimlerinin finans alanı dışında değerlendirilmesi gerektiği düşüncelerine katılmadığını belirten Sohn Byung-doo, yerli kripto para borsası kullanıcı sayısının 5 milyonun üzerine çıktığına dikkat çekti.

CEO ayrıca, kripto para borsalarının günlük işlem hacminin 14 trilyon won’a ulaştığını (yaklaşık 12 milyar ABD doları), Sermaye piyasalarının günlük işlem hacmi olan 19 trilyon won’a (yaklaşık 16,1 ABD Doları) yaklaştığını ifade etti.

“Kripto varlıklar büyük ​​yatırım varlıkları haline geldiğinden, kurumsal bir çerçeve hazırlamanın zamanı geldi.”

Güney Kore halihazırda kripto para birimlerini bilgisayar yazılımı veya patentler gibi maddi olmayan varlıklar olarak sınıflandırıyor ve piyango gibi kazancın kaynağının belli olmadı durumlarda olduğu gibi kripto para birimleri kazançlarını da vergilendirmeyi planlıyor.

Bu bağlamda Güney Kore Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak kripto para birimlerine getirdiği vergilendirme kurallarını Ocak 2013’e kadar ertelediğini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

İlgili Haber
Güney Kore'deki Bitcoin ve Kripto Para Ticareti Vergisi Ertelendi!

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları