AltcoinBitcoinHaberler

Kripto Para Vergileri Konusunda Meclis’te Neler Konuşuldu? İşte Tüm Detaylar!

Meclis'te konuşulanlar merak konusu oldu.

Kripto para yatırımcılarının gözü kulağı bugün Meclis’ten gelecek haberlere çevrildi. Toplantı bittikten sonra Mustafa Elitaş açıklamalar yapmış ve toplantının verimli geçtiğini ifade etmişti.

Kripto para temsilcileri kanadından da ilk açıklamalar geldi. Sait Arslan kısa süre başlattığı sesli sohbette kafalardaki sorulara yanıt verdi.

Toplantının genel olarak pozitif geçtiğini ve karşılarında ciddi ve donanımlı bir ekip bulduklarını ifade eden Arslan, bundan dolayı memnun olduklarını ifade etti.

Vergilendirme Konusunda Neler Konuşuldu?

Elitaş’ın vergilendirmeye ilişkin, “kripto para tarafı da bizimle aynı düşünüyor” açıklamaları bazı yatırımcıların kafasını karıştırırken, bir takım tepkilere neden oldu.

Bu konunun detaylarını da aktaran Arslan şu ifadeleri kullandı:

“Vergilendirme bu taslağın içerisinde olan bir konu değildi zaten. Vergilendirme ile alakalı iki nokta geçti.

Birincisi şuydu. Blockchain İnsiyatifi adıyla katılan 3 arkadaş vardı. Bu arkadaşlar “coinlerin kripto para cüzdanlarında saklanmasının devlet ve bankalar tarafından kontrolü yapılabilir. Biz de her gönderdiğimiz paradan %5 her aldığımız paradan %5” dediler böyle gibi bir konu geçti.

Aslında orada geçen konu buydu. Hatta orada o noktada ben müdahil oldum ve “biz bu konuda Türkiye’de bir regülasyon gelmesini sıkıntı olarak görmüyoruz. Ancak sizin öncelikle borsaları regüle etmeniz lazım.” dedim.

Vergi konusunda herhangi bir şey teklif etmedik. Karşı taraftan da bu konuda bir teklif gelmedi. Sadece bahsettiğim gibi Blockchain İnsiyatifi isimli arkadaşlar bu konuda yukarıdaki şekilde bir açıklama yaptı. Ben konuya müdahale ederek önceliğimizin borsaların regülasyonu olduğunu ifade ettim.

Hisse senedinden gelir vergisi alınmadığını ifade ettik. Dolar alıp satarken vergi alınmadığını belirttik.

Hükümet yetkililerinin de kesinlikle vergi getireceğiz vergi olmazsa olmazımız gibi bir yaklaşımları yoktu. Ama akıllarında şu var. Her alım satımdan 1000’de 1 yada 10.000’de 1 gibi bir oran olabilir diyorlar. Bunun da borsalar üzerinden yapılması gibi bir konu geçti.”

İlgili Haber
Son Dakika: Elitaş Kripto Para Toplantısına İlişkin Açıklamalarda Bulundu!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Mucit

Borsanın komisyonu gibi 1000 /1 devletimize verelim sıkıntı yok.Ama konuşulan %20 30 ben stop patlatırken nasıl ödeyeceğim onu…1 hafta önce 24 stop patladı ben orada borsaya komisyon ödedim o kadar da devlete öderim.stop limitini.%3 e çekerim ama 20 diyorlar abicim o ödeme yapılacak rakam değil…bu işi iyi çevirirlerse ülke çok pis para kazanır.Tüm dünyayı burada ki.borsalara çekersel 1000/1 komisyon akla hayale gelmeyecek para eder.binance ne kazanıyorsa Tr cumhuriyeti 20 x kazanır.Yeter ki tüm borsaları buraya çekip herkesi buraya çekmek önemli.Umarım beni şaşırtırlar.20 yıldır inancım kalmadı çünkü…


Başa dön tuşu