BorsaHaberlerKripto Para

Kripto Para Yatırımcıları Merkezi Borsalardan Ayrılıyor! İşte Nedeni…

Chainalysis, DEX'lerle ilgili raporunu yayınladı.

Son zamanlarda kripto para yatırımcıları Binance, Coinbase gibi merkezi borsalardan merkezi olmayan borsalara (DEX) yöneliyor.

DEX’lerin merkezi borsalara kıyasla artıları olduğu kadar eksileri bulunsa da popülerlikleri artmaya devam ediyor.

Bu bağlamda blockchain veri platformu Chainalysis, DEX’lerle ilgili bir rapor yayınladı.

Chainalysis raporunda, Nisan 2021’den Nisan 2022’ye kadar, web 3 kullanıcılarının DEX’lere 224 milyar dolar göndererek Coinbase gibi merkezi borsaları geride bıraktığını belirtti.

Chainalysis’in bu raporu son yıllarda DEX’lerin merkezi borsalara bir alternatif sunduğunu vurgulasa da DEX’lerin popülaritesinin ve kullanımının yaygınlaşması kripto para sektöründeki düzenlemelerin nasıl yapılacağına dair endişelerin artmasına da neden oluyor.

Zira DEX’lerde merkezi borsalarda yer alan insan unsuru yoktur ve kendi kendini yürütür.

Chainalysis ekonomisti Ethan McMahon açıklamasında şunları söyledi:

“Merkezi borsalardan DEX’lere geçiş 2020’nin DeFi yazında başladı ve 2021’deki NFT sektörünün patlaması ile bu geçiş devam etti.

DEX’lerin pazar payı ilk olarak Eylül 2020’de %50 oldu. Haziran 2021’de bu oran %80 ile zirveye ulaştı.”

DEX’lerin gözetimsiz ve daha geniş bir döviz çifti yelpazesi sunduğunu söyleyen McMahon, DEX’lerin kullanımının kolay olmadığını ve merkezi borsaların sunduğu düzenleyici güvenceyi sunamadığını ifade etti.

McMahon son olarak kripto sektöründeki düzenlemenin DEX’lerin pazar payını azaltabileceğini belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu